حمله دوبار خرج کردن

113

حمله دوبار خرج کردن (double spending attack)

دوبار خرج کردن یک ارز یا پول به این معنی است که یک نفر با یک مقدار پول دو بار برای خرید اقدام کند . با پول های کاغذی این امر امکان پذیر نیست .زیرا تنها در صورتی می توانید کالایی را دریافت نمایید که فروشنده دریافت پول را تایید کند . اما در ارزهای رمزنگاری شده نظیر بیت کوین به راحتی می توان این رمزها را کپی کرد . برای مقابله با این موضوع بیت کوین تراکنش ها را در یک دفتر کل عمومی بر بستر بلاک چین ثبت می کند .

بیت کوین تراکنش های افراد را در قالب یک بلاک هر ده دقیقه در گره ها ثبت می کند و هر گره (node) یک کپی از هر بلاک جدید در خود ذخیره می کند . بلاک چین کلیه ی تراکنش هایی را که از سال ۲۰۰۹ و از زمان به وجود آمدن اولین بیت کوین صورت گرفته است تاکنون در خود ذخیره کرده است . هنگامی که یک بیت کوین را خرج می کنید تراکنش شما در شبکه در صف انتظار قرار می گیرد تا تایید شود و در بلاک چین ثبت گردد . حال اگر شما آن بیت کوین را کپی کرده و سعی در خرج کردن دوباره آن داشته باشید هنگامی که تراکنش وارد سیکل تایید شدن قرار می گیرد از طرف شبکه تایید نمی شود زیرا برای کیف پول شما مقدار موجودی اش در شبکه ذخیره شده بوده است و مقداری که از آن استفاده گردیده نیز ثبت گردیده است از این رو شما با عدم موجودی مواجه می گردید.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب