آی سی او

244

آی سی او (ICO)

آی سی او روشی نوین برای جذب سرمایه جمعی و گروهی برای یک پروژه و طرح یا یک ایده ی خاص است که بر مبنای بلاک چین به جذب سرمایه می پردازد .
آی سی او را می توان به نوعی عرضه اولیه کوین و سکه (initial token offering) نامید همان گونه که یک شرکت بخشی از سهام خود را در جهت کسب سرمایه زیر نظر سازمان های نظارتی به فروش می رساند با این تفاوت که آی سی او ها از طرف هیچ سازمان و نهادی مجوزی ندارند و بر مبنای بلاک چین به جذب سرمایه برای ایده و طرح و پروژه خود می پردازند .
شرکت ها می توانند از طریق ایکو به جذب سرمایه برای طرح و پروژه خود بپردازند و افراد با هدف کسب سود در توکن های آن شرکت که به نوعی به مانند برگه سهام می باشد سرمایه گذاری کنند و پس از آن به فروش یا نگه داری آن اقدام کنند و مالک سهام خود می باشند که از این گونه شرکت ها که به این عمل روی آوردند می توان به کداک و آتاری اشاره نمود . از این موضوع تحت عنوان فروش توکن (token sale) نیز یاد می گردد . سرمایه گذاری در این موضوع ریسک های بالایی دارد و جانب احتیاط را باید در ابتدا از طریق تحقیقات در خصوص پروژه با مطالعه منابع از جمله وایت پیپر (white paper) پروژه رعایت نمود . این بررسی ها شامل ایده پروژه و این که آیا اصلا ارزش سرمایه گذاری دارد یا نه !!! و همچنین بررسی تیم توسعه دهنده و سابقه کاری آن ها از مهمترین نکات حائز اهمیت می باشد . برخی ایکو ها یک وایت لیست (white list) نیز دارند و در آن از افراد درخواست اطلاعات خصوصی را می کنند و برای برخی کشورها محدودیت هایی را قرار می دهند.

برای شرکت در آیکو باید در ابتدا ارز دیجیتالی آن را به عنوان سرمایه مورد نیاز تهیه کنیم . به عنوان مثال برای توکن هایی که بر بستر پلتفرم اتریوم و از طریق قرارداد هوشمند عرضه می گردد باید ارز دیجیتال اتریوم را تهیه نمود و بررسی نمود که کیف پولی که با آن در آی سی او شرکت می کنیم آیا توکن مورد نظر را ساپورت می کند یا نه !!

بیشتر بخوانید

چک کردن آدرس نیز از منابع رسمی حائز اهمیت می باشد .

سافت کپ (soft cap) حداقل سرمایه ای هست که یک آیکو نیاز به جذب برای پیشبرد پروژه دارد و معمولا یک هارد کپ (hard cap) برای پروژه به عنوان ماکزیمم سرمایه تعریف می شود .

اگر قصد سرمایه گذاری در یک آیکو را دارید میزانی سرمایه گذاری کنید که از دست رفتنش به شما ضربه ای وارد نکند .

این روزها استارت آپ های بسیاری با هدف جذب سرمایه از روش آی سی او بر مبنای بلاک چین استفاده نموده اند .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب