پترو جایگزین بولیوار

پترو جایگزین دلار

113

پترو جایگزینی برای بولیوار

در حال حاضر ونزوئلا در یک بحران اقتصادی و مالی به سر می برد . بحرانی که در زمان ریاست جمهوری قبلی این کشور یعنی چاوز به وجود آمد و روز به روز بر شدت آن افزوده شد و شیب نمودار تورم کماکان در حال افزایش است . تورمی که زمانی صد در صد و دویست درصد بود اکنون به صدها هزار درصد در نمودار نقطه به نقطه می رسد . اکنون که نیکلاس مادورو بر مسند ریاست جمهوری این کشور تکیه زده است و موج نارضایتی ها را با سرکوب پاسخ داده ناچار و درمانده در کنترل اقتصاد مانده است . گاهی صحبت هایی از گوشه و کنار می شنویم که در ونزوئلا پول ها را با کامیون جابه جا می کنند . قحطی فراگیر شده و مردم برای تهیه ی مایحتاج خود از مرز عبور کرده و در کشورهای همسایه به تهیه ی مایحتاج خود می پردازند .

این اقتصاد نابسامان از عواقب ماشین چاپ پول می باشد . چاپ پول قدرتی که در اختیار دولت و بانک مرکزی می باشد و همیشه برای جران کسری هایشان به آن متوسل می شوند . در کوتاه مدت ممکن است مشکلات را موقتی رفع کند اما اثرات بلند مدت و تخریبی خواهد گذاشت که جبران آن به این آسانی نیست . تورم های افسار گسیخته و به طبع برای جبران آن و کنترل جریان نقدینگی باز متوسل شدن به سیستم بانکی و افزایش نرخ سود سپرده و ایجاد تعهد برای نظام بانکی و باز هم خلق پول و نقدینگی ….. یک چرخه معیوب که اگر فکر اساسی برای آن نشود هر روز مشکلات بیشتری را فراهم می آورد .

بیشتر بخوانید

ونزوئلا نیز در باتلاقی فرو رفته که بیرون آمدن از آن کار ساده ای نیست . اما اخیرا با مطرح شدن ارز دیجیتال و فراگیر شدن آن مسولین این کشور به این فکر افتاده اند که شاید بتوانند یک راه برون رفت از این معرکه برای خود ایجاد کنند و یک ارز دیجیتال مختص به خود را ایجاد کنند …. اما این هم چیزی جز خلق نقدینگی جدید نخواهد بود .

بر اساس تصمیم دولت این کشور ارز دیجیتال پترو ب پشتوانه نفت ایجاد گردید . نکته جالب این که مجلس ملی ونزوئلا این طرح را تایید نکرده است . در اساسنامه و وایت پیپر این ارز دیجیتال تمهیدات و تخفیفاتی برای استفاده کنندگان از آن اندیشیده شده است تا بتواند مخاطبان خود را جذب کند . حتی برای کشورهایی که این ارز را بپذیرند تخفیفاتی در نظر گرفته شده است . اما این اعتبار جهانی هست که می تواند به دارایی ها و نظرات یک کشور اعتبار ببخشد . ونزوئلا تحت تحریم های شدیدی از سوی جامعه بین المللی قرار دارد و یکی از موجبات سقوط ارزش پول ملی آن یعنی بولیوار همین امر می باشد .

تاکنون مادورو چندین بار برای جایگزین کردن پترو اقدام نموده است اما حتی مردم خود این کشور هم حاضر به استفاده از آن نیستند و رسما یک طرح شکست خورده می باشد . در ابتدای امر رییس جمهور این کشور فکر می کرد که براحتی می تواند این طرح را اجرایی کند و تصمیم به ایجاد پترو با پشتوانه ی طلا هم گرفته بود اما میدان کارزار و بی اعتباری ونزوئلا در دنیا تمام این طرح ها را به شکست کشانده است .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب