سیستم مبتنی بر اثبات سهام

248

الگوریتم اثبات سهام (PROOF OF STAKE)

اثبات سهام یا PROOF OF STAKE یکی از الگوریتم های تایید شبکه بلاک چین می باشد که روش آن با اثبات کار متفاوت می باشد . هدف POW و POS در کل تایید بلاک ها و تراکنش های شبکه بلاک چین می باشد اما از روشی متفاوت بهره می برند . ارزهای دیجیتالی نظیر Peercoin ,Nxt ,Blackcoin ,NuBit ,Qora ,Nav coin  از اثبات سهام یا همان POS بهره می برند و برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ این ایده مطرح شد . در اثبات کار ماینرها از حل بلاک ها پاداش دریافت می کنند اما در اثبات سهام خالق بلاک جدید بسته به میزان سرمایه اش و تعداد سکه هایی که در اختیار دارد پاداش دریافت می کند و این به این دلیل است که تمام بلاک های شبکه در گذشته استخراج گردیده است و دیگر سکه جدیدی وجود ندارد و ماینرها و استخراج کنندگان از کارمزدهای شبکه پاداش دریافت می کنند .

یکی از اتفاقات جالبی که اخیرا رخ داد هاردفورک شبکه بایت کوین بود . بایت کوین که از سیستم مبتنی بر اثبات کار بهره می برد تا حدود چند ماه دیگر کلیه ی بلاک های آن استخراج می گردد از این رو با یک هاردفورک شبکه خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد . از آن جا که بایت کوین در سال ۲۰۱۲ به وجود آمده است و ایده سیستم مبتنی بر اثبات سهام در سال ۲۰۱۱ مطرح گردیده است و مزایا و برتری هایی نسبتبه سیستم اثبات کار دارد ممکن است برای رفع ایرادات شبکه بیت کوین پروژه بایت کوین شکل گرفته باشد .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب