سگویت

80

سگویت (SegWit)

سگویت (Segregated Witness) یک ارتقاء پروتکل است که نحوه ذخیره داده را تغییر می دهد. این سیستم در تاریخ ۱۰ مه ۲۰۱۷ در لایت کوین فعال بود و در بیت کوین در ۲۳ اوت ۲۰۱۷ فعال شد.

توسعه دهنده آن Pieter Wiulle ابتدا این ایده را در کنفرانس Scaling Bitcoin در دسامبر ۲۰۱۵ ارائه کرد.

بسیاری آن را به عنوان یک راه حل طولانی مدت برای مساله پوسته پوسته شدن بیتکوین مورد ستایش قرار دادند. حداکثر اندازه بلوک در پروتکل اصلی ۱ مگابایت است که تعداد تراکنش های محدود را می تواند تقریبا ۷ بار در هر ثانیه پردازش کند. این به جهت محدود کردن رشد بالقوه بیتکوین بود و برای جلوگیری از تبدیل شدن به یک سیستم پرداخت با حجم بالا قابل استفاده بود.

در حالی که این ارتقاء تعداد بیشتری از تراکنش ها را در بلوک های بیت کوین فعال می کند، ابتدا قصد سگویت (SegWit) این بود که یک اشکال در کد بیت کوین به نام معامله گر معامله حل شود. این نقص به هر کسی اجازه میداد جزئیات کوچک مانند اصلاح شناسه تراکنش (هش) را تغییر دهد ، اما نه محتوای اصلی آن را . در حالی که این یک مشکل بحرانی برای بیت کوین نبود , از گسترش ویژگی های پیچیده تر مانند پروتکل های دوم و قراردادهای هوشمند جلوگیری کرد.

سگویت (SegWit) با حذف اطلاعات امضا معامله گر معامله را ثابت کرده و آن را در خارج از بلوک مبادله پایه ذخیره می کند و با آن، امضاها و اسکریپت ها , بدون تأثیر بر شناسه تراکنش تغییر می کنند.

کاهش وزن

یک مزیت جانبی که اهمیت بسیار بیشتری را در بر می گیرد این است که بدون اطلاعات امضا، معاملات بسیار کمتر می شود. این بدان معنی است که تعداد معامله بیشتری در یک بلوک می تواند جایگزین شود و بیت کوین می تواند بدون افزایش اندازه بلوک، توان تولیدی بیشتری داشته باشد.

SegWit یک مفهوم جدید به نام “وزن بلوک” معرفی کرده است. این یک مسدود کردن اندازه بلوک با و بدون داده های امضا است و در ۴ مگابایت محدود می شود، در حالی که محدودیت اندازه بلوک برای معاملات پایه در ۱ مگابایت باقی می ماند. این به این معنی است که ارتقاء SegWit با پروتکل قبلی سازگار است و از نیاز به هاردفورک اجتناب می کند.

بنابراین، سگویت (SegWit) اندازه بلوک را افزایش نمی دهد، اما تعداد بیشتری از معاملات درون بلوک های ۱MB را فعال می کند. کلاه ۴ مگابایت شامل سگویت است که به لحاظ فنی بخشی از بلوک معامله پایه ۱MB نیست.

ساختمان بالا

یک گام بزرگ دیگر که توسط سگویت (SegWit) امکان پذیر است این است که از پروتکل های لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ پشتیبانی می کند. سختگیری کردن قابلیتهایی را به وجود آورد که بر معاملات غیرقابل اعتماد تأکید می کردند که کمتر خطرناک بودند و طراحی آسانتر بود.

شبکه لایتنینگ باعث افزایش ظرفیت تراکنش بیت کوین با انجام معاملات مکرر و کوچک در خارج از زنجیره می شود، و بعد کاربران آماده می شوند که در حلقه های بیت کوین بنشینند.

فعال سازی سگویت همچنین کار توسعه را بر روی ویژگی های دیگری همچون MAST (که امکان قراردادن قراردادهای هوشمند بیت کوین)، امضای Schnorr (که امکان افزایش ظرفیت دیگر تراکنش را فراهم می کند) و TumbleBit (یک شبکه با لایه ناشناس) را افزایش داد.

همه موافق نیستند

در جامعه بیت کوین همه اتفاق نظر ندارند که سگویت راه حل مشکلات بیت کوین است . بعضی معتقدند این یک کار بیهوده است .

مقاومت در برابر سگویت یکی از عواملی است که در توسعه بیت کوین کش که چنگال شبکه بیت کوین است موجب گردید که عده ای تصمیم به بزرگتر کردن اندازه بلوک بگیرند به جای تکیه این که به یک ساختار جدید در معامله تکیه کنند .

ما کجا هستیم؟

به رغم مزایای آشکار، گسترش و ارتقا به آرامی در حال حرکت است. در زمان پیکسل، ۱۴٪ از معاملات از فرمت جدید استفاده کردند .

دلیل اصلی این است که بسیاری از کیف پول ها هنوز پشتیبانی از سگویت را اضافه نکرده اند. برخی از نام های بزرگ مانند Trezor، Ledger، Electrum و Kraken قبلا این کار را انجام داده اند. اکسچنج کوین بیس (Coinbase) بزرگترین ارائه دهنده کیف پول از نظر تعداد تراکنشها – در حال کار بر روی آن است و انتظار دارد تا بروزرسانی در اوایل سال ۲۰۱۸ به اجرا درآید. همچنین انتظار میرود که پرطرف دارترین کیف پول بیت کوین (Bitcoin Core) که متصل به پرطرفدارترین گره بیت کوین است در سه ماهه اول ۲۰۱۸ از سگویت پشتیبانی کند .

با استفاده از کد اصلی بیت کوین و همچنین تنظیمات سازگار با سگویت ، این می تواند به افزایش تجربیات هر دو کاربرد و کارکرد اضافی منجر شود. بیتکوین هسته لیستی را در وب سایت خود از کسب و کارها و پروژه هایی که در ادغام SegWit کار می کنند، نگهداری می کند – در زمان پیکسل، ۱۹ پیاده سازی مستقر شده اند و ۹۰ نفر آماده اند.

با استفاده از کد اصلی بیت کوین و همچنین تنظیمات سازگار با سگویت (SegWit)، این می تواند به افزایش تجربیات اضافی و استفاده از آن منجر شود. بیت کوین کور (bitcoin core) لیستی را در وب سایت خود از کسب و کارها و پروژه هایی که در پشتیبانی سگویت کار می کنند را قرار داده است .

همانطور که کیف های پول های بیشتری بروزرسانی می شوند ، درصد تراکنش هایی که از ساختار سگویت استفاده می کنند، افزایش می یابد و هزینه های بیت کوین باید کاهش یابد، زیرا بلوک ها دارای تعداد بیشتری از معاملات هستند. علاوه بر این، توسعه لایتنینگ و پروتکل های لایه دوم دیگر باید بیشتر به افزایش دامنه و افزایش پتانسیل بیت کوین منجر شود . بعید به نظر می رسد یک شبه اتفاق بیفتد اما تغییر یکی از مهمترین هاست و نشان دهنده یک قدم بزرگ به جلو است.

 

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب