tall-600×160

سوئیفت

119

سوئیفت (SWIFT)

سیستم سوئیفت برای ارسال و دریافت پیام های ارزی بین بانک های داخل و خارج کشور فعالیت می کند .

در ابتدا بحث سوییفت برای مردم در شروع تحریم ها در سال ۱۳۹۱ مطرح شد .جایی که صحبت از قطع روابط بین بانکی ایران و خارج از کشور می شد . این سیستم همانند یک پیام رسان می باشد که در حوزه مالی پیام های معینی را بین نهادهای مالی در دنیا انتقال می دهد و به نهادهای مالی و بانک ها اجازه دسترسی به حساب های مالی خود را از راه دور می دهد . ایده این سیستم در ابتدا در سال ۱۹۷۳ در بروکسل بلژیک شکل گرفت و به دنبال ایجاد یک بستر ایمن و سریع برای پیام های بانکی در سال ۱۹۷۷ اولین پیام توسط آن منتقل شد . این سیستم با ایجاد دو سرور در هلند و آمریکا فعالیت های بین بانکی را در سراسر دنیا رهبری می کرد اما پس از حوادث یازده سپتامبر و حمله به برج های دو قلو و سازمان تجارت جهانی بازماندگان حادثه که اکثرا از روسای نهادهای مالی بودند برای جلوگیری از اتفاقات بعدی تصمیم به رهگیری تراکنشات مالی تروریست ها گرفتند . به پیشنهاد یکی از مدیران وال استریت راهکار رهگیری تراکنشات مالی از طریق سوییفت به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا داده شد و بوش به OFAK که همان دفتر کنترل دارایی های خارجی فدرال رزرو می باشد دستور داد تا به بهانه حضور سوییفت در خاک آمریکا و حفظ امنیت آن از طریق احضاریه اداری و همکاری با CIA و FBI جست و جو هایی را در دیتابیس آن برای دنبال کردن تبادلات بانکی افراد و سازمان ها انجام دهند . با عمومی شدن این خبر اعتراضاتی از سوی اعضای این سیستم در خصوص نقض مقررات شکل گرفت و اقداماتی جهت بازسازی آن صورت گرفت . به این ترتیب در سال ۲۰۱۰ یک سرور جدید در سوییس و یک سرور کنترلی در هنگ کنگ ایجاد شد تا اطلاعات تبادلات مالی اروپا در سرورهای امریکا ذخیره نگردد . هرچند بعدا ایالات متحده آمریکا با اتحادیه اروپا قراردادی بین المللی برای امکان دسترسی به تراکنش های مالی شهروندان اروپایی و غیر اروپایی تحت شرایطی را امضا کرد .

دیگر کشورها نیز برای مقابله با جاسوسی از سوئیفت سامانه های موازی را برای خود ایجاد نمودند . به عنوان مثال چین سامانه CIPS و روسیه CYBERFT و هند SFMS را برای مبادلات بانکی خود ایجاد کردند . خود آمریکا نیز برای مقابله با جاسوسی متقابل سامانه FEDMAIL را ایجاد کرد .

پس از اعمال تحریم ها در سال ۱۳۹۱ تبادلات بانکی داخلی و خارجی مختل شد و بانک مرکزی با ایجاد سیستم سپام (SEPAM) مشکل بانک های داخلی را برطرف نمود اما تا برجام مشکل ارتباط با بانک های خارج از کشور همچنان وجود داشت . پس از برجام هم بانک های بزرگ به دلیل تهدیدهای آمریکا و به بهانه ی FATF همچنان از ارتباط با بانک های ایران خود داری نمودند .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب