تشریح حمله ۵۱ درصدی بلاک چین

5

تشریح حمله ۵۱ درصدی بلاک چین

غیر متمرکز سازی (Decentralization) ، یا گسترش کنترل از طریق یک شبکه، جزء کلیدی ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده است. بنابراین چه اتفاقی می افتد اگر گروه بتواند کنترل اکثریت قدرت هش کردن سکه را به دست آورد؟ آنها باید حداقل ۵۱ درصد از کل قدرت هش جهانی را داشته باشند تا این مورد اتفاق بیافتد .

این سناریو از ابتدای کریپتو با تولد بیت کوین به خوبی شناخته شده و به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است، با این حال تنها یک امکان احتمالی باقی مانده است. آنچه که تنها تئوری بود، در حال تبدیل شدن به یک واقعیت است، و اعتماد حیاتی را که اعتبار اساسی کل جنبش کریپتو است را تضعیف می کند.

حمله ۵۱٪ چیست ؟

درست همانطور که از نام آن میبینید، حمله ۵۱٪ یک سناریو است که یک فرد یا گروه مخرب میتواند بیش از نیمی از توانایی های استخراج جهانی را به وسیله قدرت هش، در هر شبکه رمزنگاری شده به دست آورد .

چیزی که ممکن است کمی ابهام داشته باشد دقیقا همان چیزی است که این گروه یا فرد میتواند پس از این که این کنترل را بدست آورد انجام دهد. بزرگترین مشکل عدم تعادل در عملیات استخراج معادن است . به طور معمول در ارزهای مبتنی بر پروتکل اثبات کار , معدن یک نوع رقابت شبیه به قرعه کشی است، اما وابسته به سطح سرمایه گذاری و قدرت محاسباتی که یک معدنچی قادر به اجرا می باشد . هنگامی که یک گروه بیش از نیمی از قدرت کل هش یک زنجیره خاص را بدست می آورد ، به طور پیش فرض سریع ترین گره در شبکه است که می تواند به طور مداوم با به اشتراک گذاشتن شانس ها به گونه ای که صرفا به نفع آنها باشد، موثرتر از همه افراد دیگر در شبکه استخراج می شود.

این امر تا حد زیادی محافظت شده است زیرا از آن به عنوان یکی از مهمترین تهدیدات یکپارچگی این شبکه های بلاک چین یاد می شود. بطور مثال، بیت کوین (Bitcoin) به این ترتیب راه اندازی شده و به سطح بالایی از ارزش رسیده است که اگر شخصی بتواند کنترل ۵۱٪ از شبکه را به دست آورد، در نهایت بیشتر به نفع کسانی است که به طور معمول به معادن آن متصل هستند ، و مقدار قابل توجهی ارز دیجیتال بدست خواهند آورد بدون انجام هر گونه کاری که این موجب ضربه زدن به اعتماد شبکه خواهد شد . در حقیقت، برای سکه هایی از قبیل بیت کوین ،  اتریوملایت کوین و مونرو ، بسیار گران قیمت خواهد بود این امر زیرا نه تنها برای جمع آوری تجهیزات بلکه برای به دست آوردن این سطح از کنترل وهمچنین برای حفظ آن کار بسیار دشواری است . به عبارت دیگر، این امر بسیار گران قیمت است تا بتواند این حمله را سود آور کند .

به این ترتیب، به جای اینکه این حمله به وسیله پول هدایت شود، نیروی انگیزشی اصلی در برابر چنین حمله ای تمایل به تضعیف ارز دیجیتال به طور کلی است . برای مثال، دقیقا این انگیزه برای یک دولت یا موسسه بانکی تصور نمی شود , با توجه به حرکت فعلی انقلاب پولی دیجیتال و همچنین تغییرات اجتناب ناپذیر در ساختار جامعه که در پی آن است. با این حال، همانطور که ذکر شد، این حمله تلاشی سخت و دشوار است . اخیرا چند حمله موفقیت آمیز در ارزهای مقیاس کوچکتر صورت گرفته است که آن ها را به اختصار تشریح می کنیم .

خطرات واقعی حمله ۵۱٪ چیست؟

علت اینکه معادن برای ارز دیجیتال بسیار مهم هستند این است که وقتی شما یک معدن هستید، یک کپی از دفترچه را نگه می دارید. هنگامی که تمام معدنچیان در یک شبکه موافقت و مطابقت داشته باشند، یک بلاک جدید در بلاک چین ایجاد می شود. با این حال، اگر یک زنجیره جایگزین معرفی شد که در نهایت با بقیه شبکه منطبق باشد، الگوریتم ها به طور خودکار از زنجیره طولانی استفاده می کنند، زیرا احتمال بیشتری دارد که زنجیره ای با اکثریت مشارکت کنندگان یا گره ها در شبکه باشد. باید واضح باشد که در هر سیستم مبتنی بر دموکراسی، کنترل اکثریت به نفوذ ناعادلانه در سیستم خود منجر می شود. در مورد کریپتو کارنسی ها ، این نفوذ با مجموعه ای از قدرتهای فرضی است که کنترل ۵۱ درصد یا بیشتر شبکه را شامل می شود. به عنوان مثال، یکی از نخستین مسائلی که بوسیله خالق بیت کوین مطرح می گردد و با آن مواجه می شود چیزی بود به نام “هزینه های دوگانه” و یا توانایی استفاده از همان وجوه بیش از یک بار یا به عبارتی دوبار خرج کردن .

حالا اگر یک گروه بتواند ۵۱ درصد از شبکه را کنترل کند، آنها توانایی منحصر به فردی برای استفاده از این منابع را دارند. همانطور که در بالا ذکر شد، این گروه کنترل اکثریت را برای کلاهبرداری جهانی در اختیار دارد که می تواند آنها را سریع تر و با شایستگی بیشتر نسبت به هر کس دیگری افزایش دهد . خطر این موضوع در توانایی این گروه در ایجاد نسخه شخصی خود از بلاک چین است و هزینه سکه ها را در فهرست عمومی منتشر می کند. به عنوان مثال، بیایید بگوئیم فردی ماشین جدیدی را در بلاک چین عمومی می کند، اما معامله نسخه خصوصی خود در زنجیره ای را شامل نمی شود. پس از آن مهاجم می تواند نسخه ای از بلاک چین خود را معرفی کند و از آنجا که آن معادن بسیار سریعتر و قدرتمندتر از هر کس دیگری هستند، زنجیره آنها طولانی تر می شود و به طور پیش فرض پذیرفته می شود و به طور موثر معامله ای که در آن خودرو خریداری شده بود حذف می شود و اجازه می دهد که این خودرو دوباره استفاده شود. این امر اعتماد به ارز را از بین می برد و به طور همزمان ارزش آن را خراب می کند.

حمله ۵۱ درصدی دیگر یک نظریه نیست

متاسفانه چندین سکه اخیرا قربانی حمله به ۵۱٪ حملات شده اند. بیت کوین گولد , موناکوین , ورج  , زن کش , لایت کوین کش از این دسته اند . در حالی که این نوع حمله در شبکه های بزرگتر و قوی تر تقریبا غیر ممکن است ، نقطه مشترک همه ی این ها هاردفورک بودن و شبکه کوچک آن هاست . هنگامی که یک سکه جدید معرفی می شود، برای مهاجم دارای مزیتی است که مقدار زیادی از هش را در شبکه به دست آورد تا وقتی که یک جامعه معدنچیان بتواند در اطراف آن شکل بگیرد . این بدان معناست که اگر یک هکر به اندازه کافی به یک شبکه جدیدتر دسترسی پیدا کند، شانس گرفتن کنترل اکثریت به طور چشمگیری افزایش می یابد. مطمئنا، حتی در این لحظه، مهاجم همچنان به پروتکل های ارز مورد نظر متعهد است، بنابراین توانایی آن ها در هر سکه ای متفاوت است . به طور کلی آنها قادر به تأثیرگذاری قابل توجهی از توانایی دو بار خرج کردن ، تراکم و یا معکوس کردن معاملات، و یا حتی در بعضی موارد، ALL معاملات را به یک گروه خاص از کیف پول انتقال دهند . به این ترتیب، همانطور که همیشه، تیم توسعه ای که پشت هر پروژه رمزنگاری قرار می گیرد ، باید به خوبی تاسیس، تفصیل و الهام بخش باشد. همیشه قبل از سرمایه گذاری در هر سکه، حتی اگر ارزش آن سکه بسیار پایین باشد ، تحقیق خود را انجام دهید . برخی از ارزها بسیار امیدوارکننده هستند در این خصوص و بعید است که مورد حمله ۵۱ درصد قرار بگیرند .

حمله به بیت کوین گلد یک مثال کلاسیک از مسائل مربوط به حمله دوبار خرج کردن بود زیرا مهاجم می توانست دو بار با همان وجوه قبلی خرید انجام دهد . حملاتی دیگر مانند زن کش و لایت کوین کش نیز توانایی جعل وجوه و سکه ها را به اندازه صدها هزار دلار به آن ها داده است . به ویژه، حمله به ورج به شدت به بهره برداری از اشتباهات در کدهای خود را شاهد بود و تیم توسعه آن باید دقیق تر آن را بررسی کند .

اجتناب از اضافه بار هش در استخر

برخی از استخرهای استخراج در گذشته به نزدیک ۵۱٪ رسیده اند. این اتفاق هنگامی که جامعه با همکارشان توانایی های خود را در اختیار داشته باشد می افتد و توانایی بسیار زیادی را برای محاسبات فراهم می کند که این استخر برای استخراج نزدیک به نیمی از قدرت را در اختیار دارد . در حالی که در این مورد لزوما یک گروه مخرب نیست که کنترل هش قدرت را در اختیار داشته باشد، اما از نظر حفاظت در مقابل آن مهم است. به این ترتیب این طبیعت غیر متمرکز را تضعیف می کند، یک استخر می تواند تا حدی قدرت هش را کنترل کند. استخر خود را تا حدودی از یک سیستم متمرکز دور می کند و حتی اگر هیچ آسیبی به وجود نیاید اعتماد از بین می رود ، زمانی که کنترل بسیار زیاد می تواند به یک نقطه برسد. برخی از سکه ها ممکن است از آسیب از دست دادن اعتماد در امان بمانند . ساده ترین راه برای مقابله با این امر به عنوان یک استخراج کننده این است که توجه زیادی به کلاهبرداری جهانی از استخرهای مورد استفاده شما بکنید و وقتی که درصد خیلی زیاد است، استخر خود را تغییر دهید. این امر با هماهنگ سازی شبکه ها منجر به یکپارچگی شبکه می شود .

چگونه از خودتان محافظت کنید

بهترین راه محافظت از خود، از طریق اطلاعات است. اطمینان حاصل کنید که قبل از اینکه شروع به سرمایه گذاری بکنید، زمان زیادی را صرف تحقیق درباره همه چیز در مورد سکه کنید . شما می خواهید بدانید که هدف از پول چیست، چگونه استخراج شده و استفاده می شود، چه چیزی مورد استفاده قرار گرفته است، تیم پشت آن و قدرت فعلی آن در رابطه با گره ها در شبکه چیست . تیم توسعه دهنده آن چه کسانی هستند و بیشترین امتیازات را برای تصمیم گیری در بخش رمزنگاری بررسی کرده اند، با این حال، با توجه به این حملات موفقیت آمیز، باید اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گیرد. در تمام موارد ذکر شده در بالا، یک عنصر مشترک وجود دارد – مقدار پول مورد نیاز برای صرف کردن برای اجرای حمله کمتر از مقداری است که می تواند به سرقت برود . در واقع حمله باید سود آور باشد . به همین ترتیب، یک معدنچی جدید هزینه سود نسبت به معادن خود را محاسبه می کند، ممکن است محاسبه مقدار سرمایه ای که برای حمله ۵۱ درصد لازم باشد، محاسبه شود. بعضی از کارشناسان پیشنهاد کرده اند اگر هزینه کمتر از یک میلیون دلار برای به دست آوردن کنترل سطح قابل توجهی از شبکه باشد ، شما باید سرمایه گذاری در آن را بازبینی کنید. هنگام انجام محاسبات خود، هزینه های بسیار کمتری را برای استخراج ابری به دست می آورید , از قبیل اجاره تجهیزات استخراج معادن از فارم های تاسیس شده و این امر عامل مهمی برای موفقیت مهاجمان خواهد بود .

به طور خلاصه، بهترین روش برای محافظت در برابر این نوع حمله، خودمان و تلاش برای حفظ دارایی هایمان است. هرچقدر افراد بیشتری در یک شبکه معین شرکت کنند، احتمال حمله ۵۱٪ بیشتر است و یا حتی برای کنترل ۵۱٪ در اولویت قرار دارد. هنگامی که سکه های جدید معرفی می شوند، به جای اینکه کاملا سودآور باشند، معدنچیان باید برای پشتیبانی از شبکه جدید، تا زمانی که پایدارتر شوند از آن حمایت کنند و به اندازه کافی بلوک های بومی را برای افزایش حفاظت در برابر حمله احتمالی مهاجمان گرد هم آورند .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب