مقدمه ای بر دی آپ ها (DApps)

10

مقدمه ای بر دی آپ ها (DApps)

شما به احتمال زیاد اخبار بسیاری از شرکت های Fortune 100 را به دنبال برنامه های غیرمتمرکز (Decentralized) دیده اید که تحت عنوان دی آپ ها  (DApps) شناخته می شود. چرا توسعه دهندگان بسیاری از شرکت های بزرگ به طور ناگهانی در مورد دی آپ ها (DApps) واکنش نشان می دهند؟ خوب، آنها بر اساس تکنولوژی بلاک چین هستند، که زیرساخت های لازم را برای یک بازار جدید و نوآورانه از برنامه های غیر متمرکز، باز و غیر قانونی فراهم می کند. از آنجا که دی آپ ها (DApps) به طور مستقیم کاربران را به برنامه متصل می کند، نگرانی های زیادی در مورد اعتماد و مسائل امنیتی برداشته می شود. پس دقیقا مشکل چیست؟

دی آپس (DApps) چیست؟

دی آپ (DApp) یک برنامه غیر متمرکز و یک برنامه کاربردی است که توسط بسیاری از کاربران در یک شبکه غیر متمرکز با پروتکل های اعتماد کننده اجرا می شود. این بدان معنی است که به روز رسانی بیشتر، خرابی و هزینه کمتر. دی آپ ها (DApps) برای جلوگیری از هر خطایی طراحی شده اند. آنها به طور معمول دارای توکن هایی هستند که به وسیله ی آن به کاربران برای تامین قدرت محاسباتی پاداش می دهند.

اولین پیشنهاد سکه (آی سی او-ICO) یا توکن ERC-20 اولین قرارداد هوشمند ساخته شده در اتریوم بود. پس از آن، دی آپ ها  (DApps) گسترش یافتند .

این اطمینان را برای توسعه دهندگان و کاربران فراهم می کند که سیستم بدون ریسک خرابی کارآمد می شود و کاربران سیستم را از خرابی سرور و از دست دادن داده ها، از جمله هک ها و خلاهای امنیتی محافظت می کند. از آنجا که برنامه از یک منبع منحصر به فرد نیست و هیچ سروری برای برداشتن آن دسترسی ندارد ، دی آپ ها (DApps) را نمی توان تعطیل کرد.

بنابراین، آنها ویژگی های جذابی برای شرکت ها، کشورها و علاقه مندان در سراسر جهان دارند. تعداد کمی از این موارد در زیر آمده است:

دی آپ کد منبع باز یا اپن سورس است و به صورت خودکار مدیریت می شود. این بدان معنی است که هر کسی می تواند بر روی برنامه کار کند و برنامه بدون مراقبت تیم یا سرور مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر برنامه های کاربردی که امروزه استفاده می کنیم، برای دسترسی آسان به سرورهای ابری دانلود یا میزبانی می شوند. دی آپ ها (DApps) با استفاده از بلاک چین تمرکز ندارند. اقبال مردمی به سمت اتریوم صعودی هست ، زیرا توسعه دهندگان آن را برای توسعه برنامه های غیر متمرکز خود انتخاب می کنند.

رکوردها و داده ها با استفاده از بلاک چین ذخیره می شوند و باعث ایجاد تعامل غیر قابل اعتماد می شود و از هر نقطه شکستی اجتناب می کنند .

دی آپ ها (DApps) از توکن های رمزنگاری استفاده می کنند تا پاداش کاربران را فراهم کنند. بنابراین، هزینه ها به اشتراک گذاشته شده و به طور مساوی بین کاربران بر اساس سطح فعالیت آنها توزیع می شود.
توکن ها از طریق یک الگوریتم رمزنگاری تولید می شوند.

DApps چیست؟

ما پتانسیل دی آپ ها (DApps) را کشف کردیم اما چه کاری می توانند برای ما انجام دهند؟ برنامه های کاربردی منعطف می توانند بسیاری از کارها را انجام دهند. بنابراین، مردم بر روی برنامه های غیر متمرکز دنیای رایانه فعالیت می کنند، همانند اینترنت در اواخر قرن گذشته.

یک برنامه غیر متمرکز توسط هیچ گره یا سروری کنترل نمی شود. بنابراین، احتمال از بین رفتن بسیار کم است . تمام کاربران با اجرای نرم افزار خود گره های سیستم را تشکیل می دهند .

این مسئولیت غیرمتمرکز و مشترک برای شرکت ها نیز جذاب است زیرا هزینه های خود را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهند. در عوض، هزینه هر تراکنش با استفاده از توکن ها پرداخت می شود تا کسانی که از توان محاسباتی خود برای تسهیل معاملات سیستم استفاده می کنند پاداش بگیرند .

بیشتر بخوانید

اتر چیست

معروف ترین دی آپس (DApps) شناحته شده در حال حاضر

یک مثال از دی آپ گولم (DApp Golem) است. گولم به هر کسی که توان محاسبات بیکار دارد، اجازه می دهد به یک استخر بپیوندد . این برنامه بر روی بلاک های اتریوم ساخته شده است. سپس قدرت ابررایانه برای نرم افزار محاسبه عظیم مانند پروژه های ۳D رندر برای عناوین اصلی فیلم مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی بلاک چین یک بازار بزرگ در حال ظهور است. بلاک چین به ما اجازه می دهد تا به صورت آزادانه نسخه ای از هر چیزی را از طریق زیرساخت انطباق به اشتراک بگذاریم و توزیع کنیم .

Power Ledger اجازه می دهد تا مردم برای فروش انرژی اضافی به کسانی که نیاز به انرژی دارند اقدام کنند و فرآیند عرضه انرژی به صورت مرکزی از بین برود .

تلاش برای از بین بردن دپ ادامه دارد. قاتل DApp چیزی شبیه مایکروسافت اکسل در حسابداری و دنیای کسب و کار است. شرکت ها در حال رقابت برای توسعه فیس بوک بعدی اما در بلاک چین هستند.

چه کسان دیگری می توانند دی آپ ها (DApps) را ایجاد کنند ؟
هرکسی با تمایل به یادگیری می تواند دی آپ (DApp) را ایجاد کند. بسیاری از توسعه دهندگان خواستار ایجاد ابزارهایی برای این جهان غیر متمرکز جدید هستند. در حقیقت، بیش از ۲۵۰،۰۰۰ توسعه دهنده در حال حاضر برنامه های کاربردی در پروتکل اتریوم را تولید می کنند. ترون و ۱۰ ارز دیجیتال بزرگ و پلت فرم ساخت دی آپ (DApp) ، بر اساس اتریوم (ترون (Tron) در ۲۵ ژوئن به بلاک چین خود منتقل شد) ساخته شده است.

توسعه دهندگان اتریوم تکنولوژی بلاک چین خود را برای قراردادهای هوشمند طراحی کردند. قرارداد هوشمند نوعی معامله با الزامات قبل از انتشار وجوه است. آن ها چطور کار می کنند؟ یک نمونه از دپ (DApp) معمولی یک قرارداد هوشمند ساخته شده در Truffle است:

ارسال از $ ۵٫۰۰ از جان به سام اگر:

۱٫ حساب سامانه <5 LTC

۲٫ تاریخ – ۱ ژانویه ۲۰۱۹

با توجه به این قرارداد هوشمند، در بلاک چین قرار می گیرد اما اجرا نمی شود، مگر اینکه “استدلال” یا الزامات مطابقت داشته باشد. در این مورد ۵ دلار از جان به سام منتقل می شود اگر مبلغ حساب سام در ۱ ژانویه ۲۰۱۹ کمتر از ۵ لایت کوین باشد.

چگونه می توان دی آپ (DApp) خود را ایجاد کرد؟

منابع زیادی در وب وجود دارند که برای یادگیری نحوه ایجاد یک دی آپ (DApp) به کار می روند. Truffle یک چارچوب توسعه اتریوم توسط ConsenSys است. این یکی از گزینه های محبوب برای شروع است. یکی دیگر از محبوب ترین ها، یک چارچوب توسعه قرارداد هوشمند برای بلوک اتریوم است.

آینده دی آپ ها (DApps)

برنامه های کاربردی مورد نظر برای تغییر نحوه تعامل مشتریان و کسب و کار آماده هستند. بسیاری از خدمات به سیستم غیر متمرکز تبدیل می شوند، زیرا رقبای خود از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند و یکی از دلایل افزایش بهره وری و کاهش هزینه های عملیاتی است. دی آپ ها (DApps) هویت ما را تأیید می کنند، رای گیری در انتخابات، ارسال پول، و کسب و کار به طور کلی انجام می شود.

تبدیل شدن به یک توسعه دهنده دپ (DApp) شما با آخرین پیشرفت های تکنولوژی در صنعت جدید کار خواهید کرد. تقاضا برای توسعه دهندگان بلاکچین برای ایجاد دی آپ ها (DApps) افزایش میابد و افراد برای کسب و کار بهتر به بلاک چین پیوسته اند . خطر هزینه بالا و امنیت برنامه های سرور متمرکز باعث می شود دی آپ ها (DApps) برای آینده جذاب باشند .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب