قرارداد هوشمند در بلاک چین

17

قراردادهای هوشمند در بلاک چین

قراردادهای هوشمند یک ویژگی است که در تقریبا هر بحث مرتبط با بلاک چین ذکر شده است. در واقع، این تکنولوژی برای بسیاری از موسسات تاثیرگذار بسیار مفید بوده و به طور گسترده ای در نظر گرفته شده است که آینده معاملات شکل خواهد داد . با این حال، هنوز گیج کننده هست . در این مقاله، ما همه چیزهای مهم را درباره قراردادهای هوشمند خواهیم گفت.

قرارداد هوشمند چیست ؟

یک قرارداد هوشمند، یک پروتکل است که عملکرد قرارداد را با اضافه کردن شرایط توافقنامه به کد برنامه ای که آن را اجرا می کند، تضمین می کند . قراردادهای هوشمند به عنوان یک مفهوم در سال ۱۹۹۴ توسط نیک سابو – دانشمند  آمریکایی توسعه داده شد. قراردادهای هوشمند برای کنار گذاشتن امکان دخالت شخص ثالث در اجرای معامله استفاده می شود و اطمینان حاصل می کند که هر طرف از این قرارداد قصد دارد به آن عمل کند. اجرایی شدن این سیستم هزینه معاملات و کارمزدها را کاهش می دهد .

قراردادهای هوشمند پس از اجرای آنها در بورس اوراق بهادار برای کنترل معاملات ارز دیجیتال، مدیریت بلاک چین و برخی فعالیت های دیگر مورد توجه قرار گرفتند . با این حال، آنها طیف گسترده ای از ایده ها را با خود به همراه دارند . قراردادهای هوشمند می توانند در رای گیری های دولتی یا شخصی واقعی، مبادلات بین ماشین ها در IoT (اینترنت اشیا)، معاملات املاک و مدیریت داده ها مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، قراردادهای هوشمند کامل نیستند و باید با احتیاط رفتار شوند، زیرا ممکن است قراردادها جعلی باشند و یا اشکالاتی نیز داشته باشند . همچنین پس از اجرایی شدن این قراردادها هیچ راهی برای تغییر مواد قرارداد وجود ندارد .

اتریوم و پیاده سازی اولین قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند اتریوم علی رغم این که ایده آل نبود اما محبوبیت زیادی در جامعه بلاک چین و ارز دیجیتال کسب کرد . به زبان برنامه نویسی اتریوم Solidity گفته می شود که به طور خاص برای قراردادهای هوشمند به کار می رود . تا به امروز اتریوم بزرگترین پلتفرم طراحی قراردادهای هوشمند می باشد . برنامه های کاربردی غیرمتمرکز نظیر دپس (Dapps) مبتنی بر اتریوم در حال ساخت هستند که قابلیت قرارداد هوشمند را ارائه می دهد .

رقبای اتریوم

اتریوم تنها پلتفرمی نیست که امکان قرارداد هوشمند را ارائه می دهد و رقبایی دارد . پروژه بلاک چین نئو (NEO) به عنوان یکی از رقبای اتریوم مطرح هست که مزایایی نیز دارد از جمله امکان مقیاس پذیری پیشرفته تا ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه و در دسترس بودن قراردادهای هوشمند آن با چند زبان برنامه نویسی از جمله جاوا و C# و …..

یکی دیگر از پلتفرم هایی که قابلیت قرارداد هوشمند را ارائه می دهد پروژه (DPOS (Delegated-Proof-of-Stake می باشد که به نام لیسک نامیده می شود . این پلتفرم برای افزایش تعداد توسعه دهندگان بلاک چین به وجود آمده است و به همین دلیل امکان برنامه نویسی با برنامه هایی نظیر جاوا اسکریپت و Node.js را فراهم می کند . توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند می توانند از زبان های برنامه نویسی آن بر پایه پلتفرم لیسک برای تراکنش ها و مبادلات داخلی استفاده کنند و یا برای بررسی شرایط معاملاتی بلاک چین لیسک مورد استفاده قرار بگیرند .

ای او اس (EOS) نیز یک پلتفرم بر اساس اثبات مجاز سهام می باشد که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند . ای او اس سعی در تبدیل شدن به بهترین و قوی ترین پلتفرم برنامه های غیرمتمرکز را دارد . مزیت اصلی آن سیستم رای گیری آزاد می باشد که ذاتا مبتنی بر بلاک چین می باشد و کاربران ای او اس (EOS) را قادر می سازد تا از امکانات و بروزرسانی های لازم بهره مند شوند . از دیگر مزایای ای او اس مقیاس پذیری نامحدود آن هست که مصرف برق و محاسبه بسیار ناچیزی را به خود اختصاص می دهد .

بیت کوین برای قراردادهای هوشمند

پلتفرم بیت کوین اجازه اجرای قراردادهای هوشمند بر روی آن را نمی دهد اما در گذر زمان برخی راه حل ها برای آن در نظر گرفته شده است . در حال حاضر زبان برنامه نویسی بیت کوین امکان ایجاد قرارداد هوشمند را فراهم نمی کند و عملکرد آن در این زمینه مانند اتریوم نیست اما از لحاظ توسعه و انعطاف پذیری امکانات بهتری دارد . اگر شما قصد استفاده از قرارداد هوشمند برای بیت کوین را دارید می توانید از  پروژه شخص سوم استفاده کنید . یکی از این راهها استفاده از پروژه متقابل (Counterparty) می باشد . پروژه متقابل یا کانترپارتی بلاک چین اختصاصی ندارد اما قابلیت هایی را به صورت تنظیم شده به بیت کوین اضافه می کند . کانترپارتی علاوه بر قرارداد هوشمند امکان توسعه و استفاده توکن های بر پایه ی بیت کوین را ارائه می دهد که به وسیله زبان برنامه نویسی اسکریپت و پروتکل های مختص به خود آن را ارائه می دهد .

نتیجه

قراردادهای هوشمند یکی از تکنولوژی هایی هستند که توجه جامعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال را به خود جلب نموده است و موسسات کلاسیک و مدرن در زمینه آی تی را برای حضور در این حوزه به خود جذب نموده است . قرارداد هوشمند به راحتی می تواند دنیای جدیدی را برای ما بسازد و به همین دلیل نباید از آشنایی و توسعه و بهره مندی از امکانات آن غافل شد .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب