تاریخچه مونرو

10

تاریخچه مونرو

امروزه مونرو ، با تمرکز بر حریم خصوصی و تمرکززدایی، یکی از معروف ترین ارزهای رمزنگاری دنیاست .

مونرو چیست؟

مونرو (XMR) یک چنگال بایت کوین است که در پروتکل کریپتونوت است. مزیت اصلی آن نسبت به سایر ارزها، میزان بسیار بالایی از امنیت و حریم خصوصی آن است. عدم ناشناس بودن تقریبا یک مشکل جدی برای تقریبا هر نوع ارز رمزنگاری است . زمانی که ارزهای رمزنگاری دیجیتالی شفاف هستند، هر کس که آدرس کیف پول شما را دارد، در تئوری قادر به ردیابی تراکنش های شما می باشد ، نشان دادن مقدار پولی که هر فرد در هر ادرس دارد و پیوند زدن هویت هر فرد به آدرس شخصی اش , این امر می تواند موقعیت های مذاکره شما را تحت تاثیر قرار دهد، توجه هکرها را جلب کند یا حتی به امنیت شما آسیب برساند .

سکه های با قابلیت حفظ حریم خصوصی (و مونرو بالاتر از دیگر کوین ها) در پاسخ به این مشکل به وجود آمده اند . بر خلاف بیت کوین ، مونرو تضمین می کند معاملات شما را کسی نبیند . هیچ کس نمی تواند منابع، مقصد ها و سایر جزئیات مربوط به یک معامله را شناسایی کند یا آن را به هویت واقعی پیوند دهد. برای رسیدن به این هدف، توسعه دهندگان مونرو از امضای حلقه استفاده می کنند، معاملات محرمانه (RCT) و آدرس های مخفی را برای محافظت از فرستنده ها و گیرنده ها محصور می کنند. این اقدامات امنیتی یکی دیگر از مزایای مونرو را به ارمغان می آورد و به طور کامل قابل تغییر است و بنابراین نمی توان از طریق مبادلات به دلیل تراکنش هایی که قبلا انجام داده است، به لیست سیاه اضافه گردد .

چه وقت و چطور اتفاق خواهد افتاد ؟

مونرو برای اولین بار در آوریل ۲۰۱۴ توسط کاربر شبکه اجتماعی بیت کوین تاک راه اندازی شد، (Thankful_for_today). در ابتدا، آن را بیت مونرو (BitMonero) نامگذاری کرد (“مونرو” به معنی سکه در اسپرانتو)، اما خیلی زود تغییر کرد و به مونرو تغییر نام داد .

مونرو یک پروژه مشترک است: یک تیم بزرگ کد را می نویسد و آن را توسعه می دهد، از جمله ۳۰ توسعه دهنده اصلی و ۲۵۰ مشارکت کننده. همه تصمیمات کاملا شفاف هستند: نشانه های کامل نشست توسعه دهندگان حتی در وب سایت مونرو ، برای دیدن همه منتشر شده است.

یکی از ارزش های اصلی مونرو ، علاوه بر حریم خصوصی، همواره تمرکززدایی بوده است. برای جلوگیری از انباشتگی قدرت هشینگ در گروه های کوچک ASIC-miners، الگوریتم اثبات کار اصلاح شده مونرو در آوریل ۲۰۱۸ تغییر کرد. این تصمیم در واکنش به سخت افزار اخیر اسیک اعلام شده به طور خاص برای مونرو مین گذاری شد. این تغییرات تمام این سخت افزار اسیک را بی فایده ساخته است. بیش از آن، تیم مونرو قول داده است که نسخه های جدید الگوریتم اثبات کار را دو بار در سال منتشر کند.

این تغییرات باعث اختلاف نظر در جامعه شد. در حالی که اکثر کاربران خوشحال بودند، تعدادی از توسعه دهندگان اعلام کردند که معدن ASIC باعث رقابت می شود و تکامل آن سالم است. پس از هاردفورک ، چندین گروه از علاقه مندان به رمزگشایی نسخه قدیمی بلاک چینی را با ایجاد چهار زنجیره مختلف ادامه دادند: مونرو و مونرو کلاسیک و مونرو ۰ و مونرو اورجینال زنجیره تعهد خود را به مقاومت ASIC ادامه می دهند، باقی مانده یک بازیکن کلیدی در جهان است که از سکه های محرمانه حریم خصوصی می باشد . با این حال، تنها دو تا از چهار سکه هاردفورک هنوز پس از ۵ ماه از تاریخ هاردفورک باقی مانده اند .

شروع به کار با مونرو ساده است: پس از دانلود یکی از کیف های مختلف از وب سایت مونرو ، هر کسی می تواند آن را تقریبا در هر پلت فرم مبادله (اکسچنج) به صورت عمده خریداری کند (هم با ارزهای فیات و هم سایر ارزهای دیجیتالی) و یا از آن برای خرید کالاها و خدمات استفاده کند. همچنین مونرو استخراج معدن را آسان می کند، زیرا این یکی از سکه های پشتیبانی شده توسط ماینرگیت است.

ویژگی ها و مسائل مهم

معاملات امضا حلقه

بیشتر بخوانید

بر خلاف معاملات بیت کوین ، که به طور کامل شفاف و امکان اتصال آدرس IP کاربر با دستگاه خود را دارند، مونرو از هر فرستنده با استفاده از امضای حلقه محافظت می کند، یک کلید رمزنگاری که توسط تعدادی از کاربران در شبکه برای پردازش یک معامله مشترک است. حلقه ها به صورت خودکار و به طور مداوم سازماندهی مجدد می شوند، و غیرممکن است که کاربر بتواند معامله خاصی را انجام دهد.

معاملات محرمانه حلقه

RingCT قادر است نه تنها فرستنده را پاک کند، بلکه حتی میزان مبلغی که مبادله شده در یک معامله را پنهان می کند . البته، برای اثبات اعتبار هر معامله، هنوز هم برای شبکه لازم است که مقدار ورودی برابر با مجموع خروجی باشد. مونرو این را با استفاده از یک تابع ریاضی به دست می آورد. با توجه به این راهکار، کاربران می توانند بدون آسیب رساندن به حریم خصوصی اعتبار معاملات را بررسی کنند.

آدرس های مخفی

یک آدرس پنهان مانع از این است که وجوه شما با کیف پول شما ارتباط برقرار کند , آدرس تک کاربره با آدرس واقعی فرستنده یا گیرنده ارتباط ندارد. تمام پرداخت های دریافتی به آدرس های جداگانه ارسال می گردد و غیرممکن است که آنها را با هم پیوند دهند یا اینکه زمان و چگونگی دریافت وجوه آنها را ببینند .

تمرکز زدایی و مقاومت در برابر اسیک

برای جلوگیری از کنترل مونرو توسط اسیکها، الگوریتم اثبات کار از مونرو هیچ مزیتی نسبت به مینرال های انفرادی با رایانه های خانگی ندارد. این تکنولوژی باعث می شود کل فرآیند ارزان تر برای معدنچیان شخصی باشد. با توجه به تغییر اخیر الگوریتم مقاوم در برابر اسیک ، افراد حتی برای شروع استخراج مونرو بدون نیازهای خاص به سادگی می توانند اقدام کنند . مونتاژ های اسیک دیگر موثر نیستند و حتی اگر برخی از تولیدکنندگان معادن اسیک راهی برای دور زدن این تغییرات پیدا کنند، واضح است که با به روز شدن الگوریتم دو بار در سال، هزینه سرمایه گذاری در ساخت و ساز در اسیک ها سود آور نخواهد بود .

محدودیت اندازه بلاک سازگار

بلاک های مونرو هر دو دقیقه تولید می شوند (مثلا پنج بار بیشتر از بلاک های بیت کوین). محدودیت اندازه بلاک به صورت اتوماتیک انعطاف پذیری را فراهم می کند، زیرا اندازه بلاک ها می تواند گسترش یابد تا حجم معاملات افزایش یابد.

پروژه کووری (kovri)

پروژه kovri ، که اکنون در حال توسعه است، آینده سازوکارهای امنیتی مونرو است. این شبکه غیر متمرکز و ناشناس است که قادر خواهد بود ترافیک اینترنت خود را پنهان کند که شما با استفاده از ارز رمزنگاری و مسیریابی معاملات با گره های اینترنت نامرئی (I2P) از مونرو استفاده می کنید.

مشخصات شبکه

از زمان ارسال شده، مجموع مونرو موجود در حدود ۱۶ میلیون سکه است که ارزش بازار آن بیش از ۲ میلیارد دلار است و با قیمت ۱۲۸٫۰۲ دلار آمریکا معامله می شود. زمان بلاک کنونی (میانگین زمان بین بلاک ها) ۲ دقیقه ۲ ثانیه است با اندازه بلاک ۹۴٫۸۳۶ کیلوبایت.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب