تشریح شبکه لایتنینگ

14

تشریح شبکه لایتنینگ

شبکه رعد و برق یا لایتنینگ اساسا یک پروتکل پرداخت است که بر روی یک بلاک چین (عمدتا بر روی شبکه بیت کوین) اجرا می شود و به عنوان یک لایه دوم به منظور پردازش بیشتر معاملات و از بین بردن هزینه های استخراج معادن اضافه می شود. این کار را با حل یک معامله قبل از آنکه در بلاکچین منتشر شود، انجام می دهد.

دلیلی که برای شبکه لایتنینگ بیت کوین وجود دارد

در سال ۲۰۱۵ متوجه شدیم که بیت کوین (Bitcoin) و سایر بلوک های زنجیره ای دارای یک مسئله مقیاس پذیری هستند و نیاز به انجام معاملات سریع تر با نرخ هایی دارند که به منظور رشد اقتصادی تر است. بلاک چین بیت کوین یک حداقل ارسال و یک هزینه ثابت را ایجاد می کند که باعث می شود پرداخت های کوچک انجام ناپذیر باشد.

این امر منجر به یک بحث طولانی مدت دو ساله توسط جامعه شد تا اینکه در اوت ۲۰۱۷ کاربران شخصی , گره ها را در شبکه راه اندازی کردند که راه اندازی نرم افزار Segregated Witness را آغاز کرد، دقیقا همان چیزی که برای شبکۀ لایتنینگ بیت کوین مورد نیاز بود ساخته شد .

شبکه لایتنینگ در واقع چگونه کار می کند؟

ایده این است که با استفاده از کانال های پرداخت پایدار می توانید معاملات بین کاربران را پردازش کنید بدون اینکه آنها را در شبکه بلاک ها پخش کنید و خطر سپردن وجوه را به اشخاص ثالث مورد اعتماد را از بین ببرید .

راه کار این است که با استفاده از قراردادهای قفل شده با هش قفل شده تنها زمانی تایید شوند که صندوق ها آزاد شوند . پس از آن بدون خطر کنترل وجوه می توان از شخص ثالث استفاده نمود .

جوانب شبکه لایتنینگ در بلاک چین بیت کوین

۱۵ مارس ۲۰۱۸ یک روز بزرگ برای بیت کوین به عنوان شبکه لایتنینگ بود که به صورت زنده بر روی Mainnet اجرا شد .

براساس برخی منابع، از زمان اجرای پیاده سازی لایتنینگ سه پیشرفت عمده در مقیاس بیت کوین وجود دارد، که دو امکان اول قیمت بیت کوین را به شدت افزایش دادند، در حالی که آخرین هزینه های معاملات در شبکه را به شدت کاهش دادند .

شبکه لایتنینگ دارای پرداخت اتمی است، به این معنی که شما می توانید از ارز دیجیتال رمزنگاری شده خود برای پرداخت در مغازه ها با استفاده از پایانه های بسیار شبیه به یک کارت پلاستیکی یا کارت اعتباری استفاده کنید.

همچنین امکان ارسال وجوه را به اندازه ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین بدون ریسک نگهداری را دارد و اجازه می دهد حداقل پرداخت تعریف شده در بیت کوین ، با استفاده از معاملات واقعی بیت کوین باشد .

نقاط ضعف شبکه لایتنینگ بیت کوین

یکی از توسعه دهنده های Bitcoin Core، پیتر تود، اشاره کرد که راه حل مقیاس پذیر شدن”می تواند آن را در برابر حملات DoS و مشابه آن آسیب پذیر کند .

الیزابت استارک در مصاحبه ای با آزمایشگاه های لایتنینگ ، میزان کل توسعه دهندگان لایتنینگ را تا ده برابر تخمین زد. در یک بیانیه رسمی از شرکت Lightning Labs آمده است که درخواست کاربران را برای متوقف کردن ارسال پول بر روی سیستم نشان می دهد که موجب حواس پرتی بی جهت توسعه دهندگان شده است .

“A lot of people want to get on mainnet and it’s hard to tell them that it’s not quite ready and that they should test on testnet,” said Alex Bosworth, a Lightning developer. “I wouldn’t recommend using mainnet unless you are explicitly testing and fully know what you are doing.”

با توجه به Bosworth، یکی از بزرگترین مشکلات توسعه دهندگان لایتنینگ می تواند موجب شود که زمانی که به عنوان یک Mainnet منتشر می شود باقیمانده آن با گذشته سازگار است . بنابراین نسخه های آینده در همکاری با نمونه های اولیه در حال توسعه است.

محدودیت های متعددی در معاملات لایتنینگ نیز وجود دارد. یکی از مهمترین آنها این است که اگر شبکۀ لایتنینگ از کانال های پرداخت دو طرفه بین دو گره تشکیل شده باشد، اگر هر یک از طرفین کانال پرداخت خود را از دست بدهد، کانال بسته خواهد شد و در بلاکچین به طور عادی حل خواهد شد.

چشم انداز شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه پرداخت قبض بیت کوین در چند سال آینده در زمینه های مختلف از معماری شبکه تا امنیت و قابلیت استفاده و بیشتر بهبود می یابد.

در اینجا برخی از مهمترین پروژه های لایتنینگ که درحال توسعه می باشند معرفی می گردد :

کانال های دوجانبه (Dual-Funded Channels)

کانال های دوجانبه تضمین می کند که هر دو کاربر به طور ضمنی به وسیله بیت کوین یک کانال پرداخت را تضمین می کنند. این امر کاربر را بیشتر انعطاف پذیر می کند زیرا پس از آنکه کانال را باز کرد، می تواند بلافاصله پول را دریافت کند .

تعویض زیردریایی (Submarine Swaps)

تعویض زیردریایی اجازه می دهد کاربران پرداخت های لایتنینگ را با یک واسطه در شبکه لایتنینگ انجام دهند؛ این واسطه یک مقدار متناظر بیت کوین را به یک آدرس بی سیم (به طور زنجیره ای) ارسال می کند. همچنین راه دیگری هم دارد. پرداخت لایتنینگ و پرداخت زنجیره ای به طور موثر می تواند به یکدیگر متصل شود. این باعث می شود که واسطه برای پرداخت وجوه واریز کند.

چسباندن (Splicing)

Splicing اجازه می دهد تا یک کاربر در یک کانال لایتنینگ موجود “top up” یا “تخلیه” پول از آن را انجام دهد در حالی که کانال باز است .

التو (Eltoo)

Eltoo کانال را با ایجاد یک زنجیره ای از معاملات قفل شده به روز می کند، جایی که هر معامله از یک پیشوند صرفنظر می کند تا منعکس کننده آخرین توازن کانال باشد.

فیلتر انعطافپذیری جانبی مشتری(Compact Client-Side Block Filtering)

فیلتر کردن بلوک های کامپکت در سمت مشتری اساسا ترفندی است که پول های فیلتر شده فعلی SPV را در می آورد. به جای کیف پول درخواست معاملات مربوط به آنها را با ایجاد و ارسال فیلتر بلوم به گره های کامل و ایجاد فیلتر برای کیف پول Neutrino می کند . پس از آن کیف پول Neutrino از این فیلتر استفاده می کند تا نشان دهد که معامله مربوطه رخ نداده است.

برج مراقبت (Watchtowers)

از آنجا که ماهیت مکانیزم اختلاف شبکۀ لایتنینگ ، مفهوم “برج خورشیدی” توسعه یافته است، جایی که اعتماد می تواند به گره های نگهبان قدرت برای نظارت بر تقلب اختصاص داده شود. هر زمان که کاربران یک کانال را به روز رسانی می کنند، یک بسته داده کوچک را به برج مراقبت ارسال می کنند. بخش اول این بسته یک اشاره گر معامله ای است که باید آن را به عنوان یک قطعه پازل مورد توجه قرار دهد. این نکته به تنهایی هیچ چیز در مورد محتوای معامله ای که دیده بان برجسته باید به دنبال آن باشد نیست، به طوری که کاربران در واقع حریم خصوصی در این زمینه را از دست ندهند .

پرداخت های چند مسیر اتمی (Atomic Multi-Path Payments)

در حال حاضر، یک پرداخت تنها باید بر روی یک مسیر انجام شود. پرداخت های چند مسیر اتمی (AMPs) به این معنی است که پرداخت های بزرگ تر می توانند “به” بخش هایی کوچکتر تبدیل شوند که همه آنها مسیر خود را از پرداخت کننده به دریافت کننده، از طریق واسطه های مختلف دارند.

مبادلات اتمی (Atomic Swaps)

با استفاده از یک ساختار اساسی بنیادی شبکۀ لایتنینگ ، به نام “مبادلات اتمی“، کانال های پرداخت می توانند در کلاهک های مختلف مرتبط شوند. به عبارت دیگر، یک کاربر می تواند بیت کوین را ارسال کند، و تا زمانی که یک گره در شبکه مایل به ایجاد مبادله باشد، کاربر دیگری می تواند پرداخت را به عنوان لایت کوین دریافت کند.

کارخانه کانال (Channel Factories)

کارخانه کانال نوعی کانال پرداخت است که می تواند در میان بسیاری از کاربران وجود داشته باشد و تنها نیاز به دو عملیات زنجیره ای دارد. کارخانه کانال می تواند به عنوان “کانال های زیر” برای شبکه لایتنینگ عمل کند. شرکت کنندگان در یک کارخانه کانال می توانند تعداد نامحدودی کانال های لایتنینگ را با یکدیگر باز کرده و بسته و بدون نیاز به هیچ گونه فعالیت اضافی در معاملات زنجیره ای اقدام کنند. در تئوری، این می تواند تعداد مورد نیاز در معاملات زنجیره ای برای شبکۀ لایتنینگ را به میزان بزرگی ایجاد کند .

نتیجه

بعضی از افراد هنوز هم بر این باورند که آیا لایتنینگ راه خوبی برای پر کردن خلا است و به نظر می رسد لایتنینگ هنوز در ابتدای راه است . در واقع، تنها ۲۵۱۹ گره فعال هستند که در مقایسه با گره های Bitcoin Core به تعداد ناچیزی می باشند .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب