شاخه های برتر بلاک چین

10

شاخه های برتر بلاک چین

برای مدت طولانی تکنولوژی بلاک چین یک تکنولوژی غیر کاربردی محسوب می شود و فقط در مبحث ارزهای دیجیتال مطرح بود و پشت سر این موضوع قرار داشت . اما در چند سال اخیر این رویکرد تغییر کرده و به صورت مداوم در حال گسترش می باشد و شاخه های بسیاری در صنعت را در حال شامل شدن است . امیدوارکننده ترین زمینه هایی که در حال حاضر بلاک چین در آن ها در حال توسعه هست شاخه IT (فناوری ارتباطات) و صنعت فین تک (فناوری های مالی)  می باشد که توجه کسب و کارهای بزرگ را به خود جلب نموده است .

شرکت های توسعه دهنده و تحقیقاتی در زمینه آی تی در حال فعالیت و آزمایش تکنولوژی های جدید بر بستر بلاک چین می باشند تا بتوانند اهداف شرکت های بزرگ را برآورده کنند . با توجه به این فعالیت ها بلاک چین هر روزه در سراسر جهان بیشتر در حال محبوب شدن می باشد . با این حال رشد مداوم بلاک چین و صنعت رمزنگاری توجه کارآفرینان و تاجران را هر روزه بیشتر به خود جلب می کند و که این مجب گردیده دولتمردان و قانون گذاران سختگیری های بیشتری بر قوانین این حوزه اعمال کنند . در این مقاله سعی داریم شاخه های برتر این حوزه را معرفی کنیم .

پذیرش سازمانی

چندین سال است که صنایع بلاک چین و ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده به صورت درونی در حال توسعه بودند .برخی شرکت ها برای همکاری با این حوزه اعلام آمادگی نموده بودند اما مراکز و دفاتری برای فعالیت مشترک به این شکل نداشتند .اما در سال ۲۰۱۸ شاهد تصمیم قطعی شرکت های بزرگ برای حضور در این صنعت هستیم و از صنعت بانک داری تا خرده فروشی ها در حال راه اندازی فرآیندهای آن در کسب و کار خود هستند . از جمله از این شرکت ها و سازمان ها می توان به والمارت , IBM , مسترکارت , آمازون , بانک آمریکا و … اشاره نمود .

بلاک چین در حال حاضر در تعاملات مالی و برنامه های وفاداری ومدیریت زنجیره تامین و مدیریت داده ها حضور پیدا کرده است و در حال هماهنگ شدن با بقیه شاخه ها هست . برخی از مواردی که منجر به ایجاد یک دفتر کل توزیع کننده غیر قابل تغییر می گردد منجر به افزایش بهره وری شرکت ها می شود که این خود مجب مورد توجه قرار گرفتن هر چه بیشتر از سوی شرکت های بزرگ می گردد .

اینترنت اشیا (IOT)

اینترنت اشیا یک مفهوم از یک شبکه هست که اجزا و وسایل فیزیکی را با یکدیگر ارتباط می دهد نظیر خانه های هوشمند و وسایل نقلیه و دیگر اشیایی که توسط نوعی نرم افزار برنامه نویسی شده اند . ارتباط بین آن ها موجب جمع آوری سریع داده ها و کاهش دخالت انسان و بهبود عملکرد وسایل گردد . یکپارچه سازی سریع اطلاعات نرم افزارهای موجود در دستگاههای مختلف موجب می شود که اینترنت اشیا یکی از فعال ترین زمینه های فناوری اطلاعات باشد و بخش اعظمی از صنعت بلاک چین را تشکیل دهد .

بلاک چین به اینترنت اشیا با ایجاد ذخیره سازی اطلاعات پایدار کمک می کند .IOT در حال حاضر به طور فعال محصولاتی از صنعت مدرن بلاک چین نظیر قرارداد هوشمند و تایید تراکنش ها را شامل می شود . مبادلات ارزهای دیجیتالی و معاملات بین ماشین آلات می تواند جایگزینی سریع تر برای مبادلات ارزهای سنتی باشد . با این حال اینترنت اشیا (IOT) برخی چالش ها را برای توسعه دهندگان بلاک چین به وجود می آورد زیرا مبادلات یا باید درون یک بلاک چین باشد و یا در یک شبکه بسیار قوی .

قراردادهای هوشمند

پروتکل هایی که اجرای توافق نامه را از طریق ضوابط قرارداد به کد برنامه ای که آن را اجرا می کند تبدیل می کند . قراردادهای هوشمند پس از اجرای آن در اتریم مطرح گردیدند و بسیار محبوب شدند و پس از آن در بسیاری از شبکه های دیگر بلاک چین نظیر ای او اس , نئو و لیسک اجرا شدند . قراردادهای هوشمند یک ابزار عالی برای بهبود تدارکات , تعاملات مالی و دیگر زمینه های مهم سرمایه گذاری هستند زیرا آن ها اجازه نمی دهند دیگر تعهد انجام نشده ای باقی بماند .

قراردادهای هوشمند برای هوشمند شدن فرآیندهای کسب و کار به وسیله تعامل ماشین با ماشین و برای انجام تبادل اطلاعات و بودجه کمک می کنند . فعالیت هایی نظیر بارگیری , حمل و نقل و پرداخت توسط قراردادهای هوشمند می توانند سریع تر و کارآمدتر و امن تر شوند . در بسیاری از پروژه های بلاک چینی قراردادهای هوشمند به یک بخش پایه ای از پروژه تبدیل می گردد . مفاهیم سازمانی و مفاهیم چند منظوره و طرح های تحقیقاتی پیرامون این تکنولوژی قرار دارند .

افزایش قوانین دولتی

به طور طبیعی افزایش روابط بین شرکت های بزرگ و شرکت های مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال توجه دولت ها و قانون گذاران را به این حوزه جلب نموده است . اکنون در برخی از موضوعات ارزهای دیجیتال قوانینی وضع گردیده اما چارچوب قوانین صنعت بلاک چین هر روز در حال بزرگ شدن می باشد . در سال ۲۰۱۸ پروتکل های اتحادیه اروپا و احراز هویت (KYC) قوانینی را برای مبادله ارزهای رمزنگاری وضع کرد و تحقیقات پیرامون آی سی او ها در کشورهایی نظیر سوییس و کره جنوبی و برخی نهادهای بین المللی را جلب کرد .

با این حال بعضی از کشورها در کنار مقررات صدور مجوز قوانین سخت گیرانه ای برای تضعیف این حوزه وضع کرده اند . به عنوان مثال مالت و سوییس دو کشوری هستند که محیط راحتی را برای فعالیت در حوزه بلاک چین ایجاد کرده اند . ایران هم که در گذشته این صنعت را ممنوع کرده بود قصد آزادسازی آن را دارد .

چه انتظاری از بلاک چین داریم ؟

بیراه نیست اگر بگوییم بلاک چین هنوز در مراحل اولیه هست اما بدیهی هست که یکی از مهمترین صنایع در دوران مدرن می باشد و افزایش روز افزون آن نشانه مثبتی برای بلاک چین است .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب