دائو چیست

18

دائو چیست

تصور کنید این یک ماشین بدون راننده در جستجوی مسافرین است.

پس از پیاده کردن فرد، ماشین از سود خود برای سفر به ایستگاه شارژ استفاده می کند. به جز برنامه ریزی اولیه، این خودرو برای تعیین نحوه انجام مأموریتش نیاز به کمک خارجی ندارد.

این یک “آزمایش فکر” است که توسط Mike Hearn، از همکاران سابق بیت کوین به شما ارائه شده است که در آن او توضیح می دهد که چگونه بیتکوین می تواند به سازمان های بدون رهبری ۳۰ ساله یا بیشتر در آینده کمک کند.

آنچه هیرن گفته است یک مورد با استفاده از رویاپردازی برای یک سازمان مستقل غیر متمرکز و یا یک (دائو) DAO است ، و ایده ای است که از طریق جامعه بیت کوین به مدت طولانی پس از سال ۲۰۰۹ منتشر شد. فکر می کنم اگر بیت کوین بتواند با واسطه های مالی کنار بیاید، شاید شرکت ها و سازمان های دیگر بتوانند روزی بدون مدیریت سلسله مراتبی عمل کنند.

به طور خلاصه، دائو (DAO) ها قصد دارند قوانین سختی را که یک شرکت از آن تبعیت می کند را به وجود آورند . این می تواند درصد مشخصی از درآمد را برای یک علت تعیین کند یا فرآیندی را تعیین کند که توسط چنین قاعده ای تغییر کند.

در خلاصه، این شبیه به یک شرکت عادی است. تفاوت بزرگ این است که قوانین شرکت های عادی دیجیتالی نیست.

دائو (DAO)

تلاش های شناخته شده برای ایجاد چنین سازمان هایی دائو “DAO” نامیده می شود.

این پروژه در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد، پروژه طی چند ماه ناکام ماند، اما نمونه خوبی از آنچه که مردم در مورد فناوری صحبت می کنند، را به نمایش گذاشت .

این طرح برای شرکت کنندگان برای دریافت توکن های DAO بود و سپس برای انتخاب پروژه هایی که برای تأمین بودجه رای داده می شدند. برای انتخاب پروژه برای سرمایه گذاری نیز به “خرد جمعی” متکی بود.

بیشتر بخوانید

اتر چیست

چندین راه وجود دارد که دائو (DAO) قصد دارد در مدیریت سازمان های امروز بهبود دهد :

هر فردی که با دسترسی به اینترنت می تواند توکن های دائو (DAO) را داشته باشد یا آنها را بخرد .
سازندگان دائو (DAO) می توانند هر قاعده ای که در آن رای دادند را تنظیم کنند.
در انتها، دائو (DAO) ها به طور مشابه عمل می کنند. آنها بر قراردادهای هوشمند یا قوانین پیش برنامه ریزی شده که توصیف آنچه در سیستم رخ می دهد، تکیه می کنند.

این قراردادهای هوشمند می تواند برنامه ریزی شود برای انجام انواع وظایف مانند پرداخت وجوه پس از یک تاریخ خاص یا زمانی که درصد مشخصی از رای دهندگان موافقت خود را برای تأمین مالی پروژه انجام دهند.

بعضی از طرفداران می گویند که می تواند برای یک سازمان کار کند که در آن هر گونه تصمیم گیری انجام می شود و نه سازمان های مرتبط با پول .

اساسا، آنها به عنوان راهی برای تضمین دموکراسی از طریق رمزنگاری می باشند ، که در آن ذینفعان می توانند در مورد اضافه کردن قوانین جدید، تغییر قوانین و یا حذف اعضا دخالت کنند .

امنیت

آسان است بدانید که چرا “کد غیرقابل توقف” می تواند یک مشکل امنیتی ایجاد کند و امروزه دشوار است که در یک دائو یا قراردادهای هوشمند که بر پایه بلاک اتریوم رای گیری شده است تغییری ایجاد کرد , زیرا یک شخص یا سازمان نمی تواند قوانین را تغییر دهد .

اما این نیز به طور بالقوه یک عیب بزرگ است. اگر کسی در یک دائو در حال ایجاد مشکل باشد، توسعه دهندگان نمی توانند لزوما کد را تغییر دهند.

این مشکل به همراه دائو بود و ناظران مشاهده کردند که مهاجم به آرامی پول ها را از بین می برد اما نمی توانستند کاری برای جلوگیری از آن انجام دهند.

برنامه نویسان اتریوم تغییر تاریخ معامله را به منظور بازگشت خسارت به صاحبان آنها، که یک تصمیم بحث برانگیز بود را در دستور کار قرار دادند که منجر به شکاف در جامعه آن شد .

بهترین راه برای رسیدگی به یک وضعیت مشابه در آینده هنوز مورد بحث است.

 

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب