اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست

7

اپلیکیشن غیرمتمرکز چیست

کاربران اینترنت علاوه بر کنترل داده ها که در وب سایت ها به اشتراک گذاشته می شود در کنترل اطلاعات و داده های دیگری نیز نقش دارند .

اتریوم یک پلتفرم منحصر به فرد است که در آن تلاش می شود که بلاک چین را به عنوان راهی برای اصلاح آنچه که طراحان به مشکل ساز بودن آن در اینترنت معتقد هستند به کار گیرد .

این پلتفرم مانند یک AppStore غیر متمرکز است که هر کسی می تواند برنامه های غیر متمرکز و غیرقابل توقف خود (dapps) را منتشر کند، که بر خلاف برنامه های امروز (فکر می کنم Gmail یا Uber) نیازی به واسطه ای برای کارکردن یا مدیریت اطلاعات کاربر نیست.

دی آپ ها (Dapps) به طور مستقیم کاربران و ارائه دهندگان را متصل می کند.

برای مثال از این طراحی برای توییتر غیرمتمرکز که به سانسور مقاوم است استفاده می شود. هنگامی که یک پیام را در بلاک چین منتشر می کنید، حتی نمی تواند توسط شرکتی که سیستم میکروبلاگینگ ایجاد کرده است، پاک شود.

با این حال، به عنوان یک مفهوم جدیدتر، یک تعریف از دی آپ (dapp) وجود ندارد.

دو ویژگی اصلی این است که آنها منبع باز (open source) هستند و نقطه مرکزی شکست را ندارند.

سه نوع کاربرد

با استفاده از این فن آوری جدید بدون خشونت ، طرفداران اتریوم ممکن است احساس کنند همه چیز غیر متمرکز است. اما انواع برنامه هایی که کاربران می توانند با پلتفرم محاسبات ایجاد کنند ممکن است تا حدودی ضعیف باشد.

وایت پیپر اتریوم آن را به سه قسمت تقسیم می شود: برنامه هایی که پول را مدیریت می کنند، برنامه هایی که در آن پول دخیل هستند و برنامه های «دیگر» که شامل سیستم های رای گیری و مدیریتی هستند.

در نوع اول برنامه، کاربر ممکن است نیاز به مبادله اتر به عنوان راهی برای حل و فصل قرارداد با یک کاربر دیگر داشته باشد که با استفاده از گره ها و نودهای توزیع شده شبکه به عنوان راهی برای تسهیل و توزیع داده ها این امر امکان پذیر می گردد .

نوع دوم برنامه , پول را با اطلاعاتی از خارج از بلاک چین تلفیق می کند.

به عنوان مثال، یک برنامه بیمه محصولات کشاورزی که وابسته به آب و هوا به عنوان یک عامل خارجی می باشد .

برای اجرای این قراردادهای هوشمند، به اصطلاح به آن ها “oracles” گفته می شود که اطلاعات به روز در مورد دنیای خارج را پخش می کند (هرچند، لازم به ذکر است که برخی از توسعه دهندگان شک و تردید دارند که این مورد را می توان به صورت غیر متمرکز انجام داد.)

اگر بیت کوین بتواند از نهادهای مالی مستقل شود ، آیا می توان برای شرکت ها و سایر سازمان ها هم همین کار را انجام داد؟

سازمان های خودمختار غیرمتمرکز یکی از پرطرفدارترین شاخه های دی آپ هستند .

در واقع هدف این است که یک شرکت بدون رهبر تشکیل شود، و ابتکار برنامه در این است که چگونه اعضا میتوانند رای بدهند و چگونگی اجازه انتشار وجوه شرکت را بدهند و سپس آن را ادامه دهند .

 

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب