آی سی او چیست

14

آی سی او چیست

آی سی او (ICO) مخفف “عرضه اولیه سکه” هست و اشاره به ایجاد و فروش توکن های دیجیتال دارد .

در یک آی سی او (ICO) یک پروژه یک مقدار خاصی از یک توکن دیجیتال ایجاد می کنند و آن را به عموم مردم می فروشند، و در مقابل آن دیگر ارزهای دیجیتال رمزنگاری معروف نظیر بیت کوین و اتریوم را دریافت می کنند .

عموم مردم می توانند به دنبال توکن ها برای یک یا هر دو دلیل زیر باشند:

۱) این توکن دارای یک مزیت ذاتی است – به صاحب آن امکان دسترسی به سرویس به عنوان سهام و یا سهم در درآمد پروژه را می دهد.

۲) بالا رفتن افزایش تقاضا که موجب افزایش قیمت بازار توکن خواهد شد.

توکن ها، به ویژه فروش های موفق، معمولا در اکسچنج ها ثبت می شوند، جایی که خریداران اولیه می توانند سهام خود را به فروش برسانند و خریداران جدید می توانند در هر زمانی وارد شوند.

به عنوان یک نوع جاسوسی دیجیتالی، فروش توکن ها نه تنها برای استارتاپ ها جذب سرمایه می کند بلکه برای اتخاذ تصمیم های پروژه با انگیزه بهره مندی از سهامداران نیز عمل می کند .

خریداران می توانند از هر دسترسی به خدماتی که توکن را تأیید می کنند، و از موفقیت آن ها از طریق بالا رفتن قیمت توکن بهره مند شوند. این دستاوردها را می توان در هر زمانی با فروش توکن ها در اکسچنج بدست آورد . یا خریداران می توانند شور و شوق خود را برای این ایده با خرید توکن های بیشتری در بازار نشان دهند .

تاریخ

فروش نخستین توکن در سال ۲۰۱۴ انجام شد ، زمانی که هفت پروژه در مجموع ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. بزرگترین آن اتریوم بود – بیش از ۵۰ میلیون اتر ایجاد شد و به عموم مردم فروخته شد و بیش از ۱۸ میلیون دلار سرمایه جذب گردید .

۲۰۱۵ یک سال آرام تر بود: هفت پروژه ۹ میلیون دلار را به خود اختصاص داد و بزرگترین آن آگور (Augur) بود که بیش از ۵ میلیون دلار جمع آوری کرد.

فعالیت در سال ۲۰۱۶ آغاز شد، زمانی که ۴۳ فروش – از جمله  ویوز ، Iconomi، گولم و لیسک ۲۵۶ میلیون دلار سرمایه جذب کردند . در این مجموع، فروش مشهور توکن ها در دائو (DAO)، یک صندوق سرمایه گذاری مستقل است که هدف آن تشویق به توسعه اکوسیستم اتریوم بود که به سرمایه گذاران اجازه می داد تا بر اساس آن به پروژه های صندوق رای دهند . مدت کوتاهی پس از فروش بیش از ۱۵۰ میلیون دلار، یک هکر که تقریبا ۶۰ میلیون دلار اتر را در اختیار داشت، منجر به فروپاشی این پروژه شد .

شکست دائو (DAO) ، اشتیاق فزاینده را برای این نوع دارایی جدید از بین برد ، و در ماه دسامبر، اولین صندوق اختصاص یافته به سرمایه گذاری توکن ، از سرمایه گذاران قدیمی حمایت کرد .

۲۰۱۷ انفجار فعالیت – ۳۴۲ توکن ۵٫۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کردند و این مفهوم را به خط مقدم تکنولوژی بلاک چین تحمیل کردند. فروش در دوره ای بطور فزاینده ای به صورت دیوانگی بود و افراد در عجله برای رسیدن به سود اصول پروژه برایشان بی اهمیت بود .

با گسترش آی سی او ها , آن ها بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و نگرانی در مورد قانونی بودن فروش توکن ها هنگامی که کمیسیون بورس اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) بیانیه ای صادر کرد، این بود که اگر یک دارایی دیجیتالی که به سرمایه گذاران آمریکایی فروخته می شود به لحاظ ویژگی های امنیتی (حقوق مالکیت، جریان درآمد و یا حتی انتظار از سود از تلاش دیگران)، باید به قوانین اوراق بهادار ایالات متحده پایبند باشد.

بیشتر بخوانید

تا اواسط سال، آی سی او ها (ICOs) سرمایه سرمایه گذاری را به عنوان منبع اصلی بودجه برای شروع راه اندازی استارتاپ های بلاک چین از بین بردند، زیرا به نظر می رسید راه ساده تر و سریع تری برای افزایش مقدار زیادی پول بدون فساد در شرکت هست .

فواید

به صادر کننده:

دسترسی به بودجه ، بسیار سریعتر و با محدودیت های کمتر از طریق مسیر سرمایه گذاری پرریسک
فرصت ایجاد مدل های تجاری جدید و غیر متمرکز
پایه انگیزه شرکت کنندگان برای استفاده و آزمایش سرویس و یک اکوسیستم بوت استرپ
بدون از دست دادن ارزش سهام در پروژه
فرآیند تأمین مالی سریعتر
محدودیت های دلخواه بیشتر به مقدار جمع آوری شده

به صاحب توکن :

دسترسی به سرویس نوآورانه
دستاوردهای احتمالی از طریق افزایش قیمت توکن
مشارکت در یک مفهوم جدید، نقش در توسعه یک فناوری جدید

خطرات

برای صادر کننده:

مقررات نامطمئن
سرمایه گذاری نامتعادل (فروش توسط کاربران ناراضی می تواند روی قیمت توکن و پایداری پروژه تاثیر بگذارد)
یک ایده ی کوچک برای کسانی که توکن ها را نگه داری می کنند .

برای دارنده:

هیچ تضمینی وجود ندارد که پروژه توسعه یابد
هیچ حفاظ قانونی وجود ندارد (سرمایه گذاری در معرض خطر)
اغلب اطلاعات ناقص در مورد مبانی اساسی
شفافیت کوچک در ساختار نگهداری توکن

چشم انداز

در زمان نوشتن این مقاله ، رشد در عرضه اولیه سکه ها به نظر می رسد ادامه دارد. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تجربه بازار در این مفهوم، و به عنوان یک سرمایه گذاری پیچیده ، کیفیت توکن ها و قابلیت های مدل های کسب و کار احتمالا بهبود می یابد.

به احتمال زیاد چند سال بعد، رگولاتورها بیشتر به فروش توکن ها توجه می کنند، شاید حتی قوانینی ایجاد شده باشد – یا با تغییر وضعیت موجود – از سرمایه گذاران حمایت هایی صورت گیرد .

در همین حال، انواع جدیدی از مدل های کسب و کار همچنان در حال گسترش هستند که توسط سیستم مالی جدید و ساختار عامل بوجود می آیند. زیرساخت هایی که از فروش توکن ها حمایت می کنند نیز همچنان رشد خواهند کرد و مشاوران معتبر به «بانک های سرمایه گذاری» تبدیل می شوند و پلتفرم های اختصاصی جدیدی که باعث افزایش تجربه کاربران می شوند ایجاد می گردند .

کوین اکستند شما را به روز نگه می دارد و آخرین پیشرفت ها را در توکن های دیجیتال و پروژه های بلاک چین معرفی می کند . ما همچنین گزارش های سه ماهه ای را در شاخه بلاک چین به صورت منظم ارائه می کنیم که می توانید به صورت رایگان بینید و می توانید آی سی او ها را با ما به صورت منظم ردیابی و مورد بررسی قرار دهید .

 

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب