بیت کوین چیست

15

بیت کوین چیست ؟

برای برطرف کردن برخی از سردرگمی ها پیرامون بیت کوین، ما باید آن را به دو جزء تقسیم کنیم. از یک طرف، شما دارای توکن بیت کوین هستید که قطعه ای از کد است که نشان دهنده مالکیت یک مفهوم دیجیتال است – مانند نوع مجازی IOU. از سوی دیگر، شما دارای پروتکل بیت کوین هستید که یک شبکه توزیع شده ای است که حاشیه ای از توازن توکن بیت کوین را حفظ می کند. هر دو بخش به عنوان “بیتکوین” نامیده می شوند.

این سیستم امکان پرداخت را بین کاربران فراهم می کند بدون نظارت یک مقام مرکزی، مانند یک بانک یا دروازه پرداخت. این سیستم ایجاد شده و نگهداری می شود. بیت کوین ها چاپ نمی شوند، مانند دلار و یورو – آنها توسط رایانه های سراسر جهان با استفاده از یک نرم افزار رایگان تولید می شوند.

این نخستین نمونه است از آن چیزی که امروز ما به عنوان ارزهای رمزنگاری شده می شناسیم، یک کلاس دارایی در حال رشد است که برخی از ویژگی های ارزهای سنتی را با تایید بر اساس رمزنگاری به اشتراک می گذارد.

چه کسی آن را ایجاد کرد؟

یک توسعه دهنده با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بیتکوین را در سال ۲۰۰۸ به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضی ارائه کرد. ایده این بود که یک وسیله مبادله، مستقل از هر مقام مرکزی ایجاد کند که می تواند به صورت الکترونیکی، به صورت امن، قابل اثبات و غیر قابل تغییر منتقل شود.

تا به امروز هیچ کس نمی داند که ساتوشی ناکاموتو واقعا چه کسی است.

بیت کوین در چه روش هایی از ارزهای سنتی متفاوت است؟

اگر هر دو طرف مایل باشند می توان از بیت کوین برای انجام امور الکترونیکی استفاده کرد. به این معنی، که این سیستم مانند دلارهای معمولی، یورو یا ین است که به صورت دیجیتال نیز معامله می شوند.

اما از چند ناحیه مهم از ارزهای دیجیتال فیات متفاوت است:

۱ – تمرکززدایی

مهمترین ویژگی بیت کوین این است که غیر متمرکز است. هیچ موسسه ای بر کنترل شبکه بیتکوین دخالت ندارد. این برنامه توسط یک گروه از برنامه نویسان داوطلب نگهداری می شود و توسط یک شبکه باز از رایانه های اختصاص داده شده در سراسر جهان اجرا می شود. این سیستم افراد و گروه هایی را جذب می کند که از کنترل و نظارت بانک ها یا نهادهای دولتی بر پولشان، ناراحت هستند.

بیت کوین با حل ترکیبی از رمزنگاری و انگیزه های اقتصادی، “مشکل هزینه دوگانه” ارزهای الکترونیکی را حل می کند (که در آن دارایی های دیجیتال را به راحتی می توان کپی و دوباره استفاده کرد). در ارزهای الکترونیک فیات، این عملکرد توسط بانک ها انجام می شود، که به آنها قدرت کنترل سیستم را به صورت سنتی می دهد. با بیت کوین، یکپارچگی معاملات توسط یک شبکه توزیع شده و باز، که متعلق به هیچ کس نیست، حفظ می شود.

۲ – عرضه محدود

ارزهای فیات (دلار، یورو، ین و غیره) دارای عرضه نامحدود هستند . بانک های مرکزی می توانند هر چه قدر از آن را که می خواهند صادر کنند و هر چه قدر که می خواهند میزان حجم آن را بالا ببرند. دارندگان ارز (و به ویژه شهروندان با جایگزین کم) هزینه می کنند، و هزینه ان را صاحبان ارزها می پردازند.

از سوی دیگر، با بیت کوین عرضه توسط الگوریتم اصلی کنترل می شود. تعداد کمی از بیتکوین های جدید هر ساعت ایجاد می شود و همچنان این کار را با کمترین میزان ادامه می دهد تا حداکثر به ۲۱ میلیون برسد. این باعث می شود بیت کوین به عنوان یک دارایی جذاب تر باشد . در تئوری، اگر تقاضا رشد کند و عرضه ثابت باقی بماند، ارزش افزایش خواهد یافت.

۳ – نام مستعار

در حالی که فرستندگان پرداخت الکترونیکی سنتی معمولا (برای اهداف تأیید و رعایت مقررات ضد پولشویی و سایر قوانین) شناسایی می شوند، کاربران بیتکوین به طور نظری نیمه ناشناخته هستند. از آنجا که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد، کاربران هنگام ارسال بیت کوین به کاربر دیگری نیازی به شناسایی خود ندارند. هنگامی که یک درخواست معامله ارائه می شود، پروتکل همه معاملات قبلی را بررسی می کند تا تأیید کند که فرستنده بیت کوین صحت دارد و همچنین اختیار برای ارسال آنها دارد. سیستم نیازی به دانستن هویت او ندارد.

در عمل هر کاربر بر اساس آدرس کیف پول خود شناسایی می شود. با انجام برخی کارها، معاملات می توانند این راه را دنبال کنند. همچنین اجرای قانون، روشهای شناسایی کاربران را در صورت لزوم توسعه داده است.

علاوه بر این، در اغلب اکسچنج ها مطابق قانون لازم است تا بررسی هویت مشتریان خود را قبل از اینکه به آنها اجازه خرید یا فروش بیت کوین را بدهند انجام دهند تا بتوان هویت آن ها را از طریق استفاده از بیت کوین پیگیری کرد. از آنجا که شبکه شفاف است، انجام یک معامله خاص برای همه قابل مشاهده است.

این باعث می شود که بیتکوین ارز مرجع برای جنایتکاران، تروریست ها و پولشویی ها نباشد.

۴ – غیر قابل تغییر بودن

بر خلاف معاملات الکترونیکی فیات، معاملات بیت کوین نمی تواند معکوس شود.

این به این دلیل است که هیچ ناظر مرکزی وجود ندارد که بتواند بگوید: “خوب، پول بازگردد”. اگر معامله در شبکه ثبت شده باشد، و اگر بیش از یک ساعت گذشت، تغییر غیرممکن است.

در حالی که این امر ممکن است برخی را نگران کند، اما این بدان معنی است که هر معامله ای در شبکه بیت کوین نمی تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد.

۵ – تقسیم پذیری

کوچکترین واحد بیت کوین یک ساتوشی نامیده می شود. یکصد میلیون ساتوشی معادل یک بیت کوین (۰۰۰۰۰۰۰۱۰۱) است – در قیمت امروز، حدود یکصد و یک سنت است. این احتمالا کوچکترین تراکنشی است که صورت می پذیرد و پول الکترونیکی سنتی نمی تواند آن را انجام دهد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب