کاردانو (CARDANO)

کاردانو (cardano) یکی از ارزهای دیجیتال مارکت کریپتو کارنسی (crypto currency) می باشد . این کوین که هم اکنون در بین ده ارز اول بازار ارزهای دیجیتال به لحاظ ارزش بازار قرار دارد که با نماد آدا (ADA) نمایش داده می شود.

از مزایای آن پلتفرم جدیدی است که در سال ۲۰۱۷ پایه ریزی گردیده است. تفاوت آن با دیگر کوین ها این هست که پس از دوسال تحقیق ایجاد گردید. برخلاف دیگر ارزها که پس از ایجاد تیم توسعه دهنده سعی در رفع عیوب آن دارند . کاردانو و آیوتا را نسل سوم ارزهای دیجیتال می نامند. زیرا این گونه کوین ها سعی در حل کردن سه مشکل مقیاس پذیری , تعامل و پایداری دارند، که بیت کوین و اتریوم با آن درگیر هستند .

مقیاس پذیری کاردانو

مقیاس پذیری خود از سه قسمت تعداد تراکنش ها و پهنای باند شبکه و فضای ذخیره سازی داده تشکیل گردیده است . کاردانو با استفاده از سیستم اثبات سهام یا proof of stake با استفاده از سیستم ouroboros از طریق اثبات سهام به جای اثبات کار سعی در حل این مشکلات دارد .

سیستم اثبات کار به همه اجازه استخراج بلاک جدید را می دهد. اما این امر بسیار آهسته برای هر تراکنش پیش می رود و قدرت پردازش بالایی می طلبد و مصرف برق زیادی دارد . اما در سیستم اثبات سهام همه اجازه استخراج بلاک ندارند و تنها slot leaders اجازه استخراج دارند .

مقیاس پذیری پهنای باند

مشکل دیگر مقیاس پذیری پهنای باند شبکه هست . بلاک چین ها به صورت همتا به همتا برای هر گره یک کپی از هر تراکنش را ارسال می کند. ولی در عوض کاردانو چند ساب نتورک در شبکه ایجاد می کند و برای ان از تکینک رینا rina استفاده می کند .

ذخیره سازی داده ها

مشکل بعدی مشکل ذخیره سازی داده هاست که بلاک چین کلیه ی تراکنش ها و بلاک های قبلی را ذخیره می کند .
دومین عامل، عدم تعامل در ارزهای دیجیتال است . ارزهای دیجیتال با هم کار نمی کنند و از طرفی بانک ها و دولت ها نیز به ان ها اعتماد ندارند . تیم کاردانو اعتقاد دارد که در اینده همه از یک ارز پیروی نمی کنند و در عوض ارزهای زیادی در کنار هم فعالیت خواهند کرد . بیت کوین را نمی توان بدون واسطه به اتریوم تبدیل کرد و این کار باید از طریق اکسچنج صورت پذیرد .
این پروژه سعی در تبدیل شدن به اینترنت بلاک چین ها را دارد . به عبارتی بلاک چینی که می تواند بفهمد در دیگر بلاک چین ها چه می گذرد. یعنی در واقع امکان انتقال یکپارچه دارایی ها در زنجیره های متعدد بلاک چین ها وجود داشته باشد.

اعتمادسازی

دولت ها و بانک ها به ارزهای دیجیتال اعتماد ندارند. آن ها این بازار را به رسمیت نمی شناسند، زیرا نمی توانند بفهمند از چه کسی ؟ و از کجا ؟ و به چه دلیل ؟ یک تراکنش انجام گردیده است .

کاردانو این امکان را به افراد می دهد که در صورت تمایل اطلاعات خود را به نمایش بگذارند . این باعث می شود دنیای ارزهای دیجیتال به بانک داری سنتی نزدیک شود .
سومین مشکل پایداری در شبکه هست . توسعه دهندگان برای ایده هایشان نیاز به جذب سرمایه دارند و این کار از طریق آی سی او ها صورت می گیرد. اما اگر پس از مدتی این پول تمام شد ایا باید دوباره آی سی او (ico) جدیدی بدهند؟
کاردانو با ایجاد یک خزانه این مشکل را رفع می کند. از هر تراکنش درصد کوچکی را جذب می کند و ذخیره می کند. این پلتفرم یک کیف پول هم محسوب می گردد و به صورت یک قرار داد هوشمند بخشی از سرمایه را به کسانی که قصد دارند بر روی پروتکل کاردانو کار کنند را آزاد می کند .

توسعه دهندگان اعلام می کنند که می خواهند تغییراتی را ایجاد کنند و برای این کار چه قدر سرمایه نیاز دارند . این ایده ها ثبت شده و به رای گیری گذاشته می شوند. ایده هایی که رای بالاتری را کسب می کنند انتخاب می شوند و سرمایه در اختیار ان ها قرار داده می شود .طی زمان کاردانو این طرح را پایدار نگه داشته و به واسطه تامین سرمایه به پیشرفت پروژه کمک می کند تا بتواند به تحقیق و توسعه سیستمش ادامه دهد.

بیشتر بخوانید

هوش مصنوعی

از سال 1956 که برای اولین بار واژه هوش مصنوعی توسط جان مکارتی به کار برده شد تا به امروز شاهد گسترش این تکنولوژی و تکامل آن بودیم . به گونه ای که از ساده ترین قابلیت های تنظیماتی و کنترلی یک ماشین نظیر کم و زیاد شدن خودکار روشنایی تلوزیون…

سهام داری

در تکنولوژی ارزهای دیجیتالی و در پلتفرم غیرمتمرکز به طور کلی دو نوع نظارت شبکه وجود دارد . گواه اثبات کار (pow) و گواه اثبات سهام (pos) . اساسا ارزهایی که به صورت غیرمتمرکز کنترل می شوند ملقب به ارزهای رمزپایه هستند

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب