آیوتا (میوتا – یوتا)

آیوتا یک ارز دیجیتال متن باز است که بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال که بر پایه بلاک چین قرار دارند از پلتفرمی به نام دگ (DAG) بهره می برد . در سیستم دگ امکان ردیابی تراکنش ها به هیچ عنوان وجود ندارد در حالی که در بلاک چین با در دست داشتن آدرس کیف پول افراد می توان تراکنش های آن ها را ردیابی کرد . پلتفرم دگ که آیوتا بر روی آن اجرا شده است را تنگل (tangle) می نامند که بر خلاف بلاک چین به جای بررسی تراکنش قبلی دو تراکنش تصادفی موجود در شبکه را بررسی می کند . آیوتا (IOTA) که نام خود را از اینترنت اشیا (internet of things) گرفته است سعی در کاهش هزینه تراکنش ها و افزایش سرعت آن ها و مقیاس پذیر کردن برای تراکنش های کوچک و همچنین پشتیبانی از تراکنش های بین اشیا را دارد .

تنگل بر اساس یک مفهوم ریاضی به معنی نمودارهای تصادفی هدایت شده است و این یک حرکت هدفمند از سوی توسعه دهندگان آن بود که آیوتا را از هر ارز دیجیتال دیگری متمایز نموده است . بحث حذف کردن ماینرها , بدون تضعیف و یا از بین بردن و یا غیرمتمرکز بودن , نیاز به ماینرها را از بین برده است و در نتیجه نیاز به پرداخت کارمزد نیست و آیوتا کاملا رایگان برای استفاده هست  . چون هر نفر نقش یکسانی را در شبکه انجام می دهد و صادر کننده تراکنش باید به تایید هویت تراکنش های قبلی و تصادفی کمک کند . این سیستم از یک سری الگوریتم های رمزنگاری شده همراه با یک سری تکنیک های پیچیده استفاده می کند تا بتواند تراکنش را انجام دهد و این کار در پشت صحنه صورت می پذیرد که توسط هر دستگاهی و به هر اندازه ای بدون مشکل قابل اجراست . این کوین دو ویژگی مهم دارد: تراکنش های میکرو و سرعت بالا .

این تراکنش ها به صورت لحظه ای انجام می شود در حالی که کریپتوهای بزرگی مانند بیت کوین به مشکل های بزرگی برخورد کرده اند . با توجه به نیاز به ماینرها , در زمان کوتاه با بیشتر کوین های بلاک چین نمی توان خرید کرد .

در کریپتوکارنسی سرعت را با TPS اندازه گیری می کنند که مخفف تراکنش بر ثانیه است . به زبان ساده با آیوتا نیازی نیست که ساعت ها برای انجام یک تراکنش صبر کرد . هدف آیوتا از بین بردن مشکلاتی است که امروزه بلاک چین با آن دست و پنجه نرم می کند و دو ویژگی اصلی آیوتا آن را به هدفش نزدیک تر می کند . هدف آیوتا تسهیل معاملات ماشین به ماشین است و در نهایت به عنوان پروتکل اساسی اینترنت اشیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

بیشتر بخوانید

تاریخچه آیوتا (IOTA-MIOTA)

تاریخچه آیوتا (IOTA-MIOTA) اینترنت اشیا (IoT) یکی از امیدوار کننده ترین تغییرات جدید در جهان فناوری در سال 2018 است. اما این فناوری فاقد یک ستون امن بود تا اطمینان حاصل شود که معاملات کوچک بین ماشین ها به درستی انجام می شود. این دقیقا همان…

هوش مصنوعی

از سال 1956 که برای اولین بار واژه هوش مصنوعی توسط جان مکارتی به کار برده شد تا به امروز شاهد گسترش این تکنولوژی و تکامل آن بودیم . به گونه ای که از ساده ترین قابلیت های تنظیماتی و کنترلی یک ماشین نظیر کم و زیاد شدن خودکار روشنایی تلوزیون…

دگ

دگ (DAG) به عنوان یک تکنولوژی مستقل در سال 2015 به وجود آمد . پیش از آن تنها بلاک چین به صورت زنجیره ای از بلوک ها به صورت غیر متمرکز در حال فعالیت بود .

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا به عبارتی internet of things به توسعه اینترنت و متصل شدن اشیا و وسایل به اینترنت اطلاق می گردد .

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کند. به طور پیش فرض ما شما را با این کار موافق می دانیم، اگر بخواهید می توانید این را لغو کنید. قبول کردنادامه مطلب