لایت کوین

لایت کوین (Litecoin)

ارز رمزنگاری شده لایت کوین در سال ۲۰۱۱ معرفی گردد و بر خلاف بیت کوین که شخصیت مجهول ساتوشی ناکاماتو به عنوان سازنده ان مطرح است لایت کوین توسط چارلی لی ساخته گردیده است . لایت کوین که با نماد اختصاصی (LTC) نمایش داده می شود بین ده ارز مطرح بازار ارز دیجیتال قرار دارد .

لایت کوین همانند بیت کوین به صورت متن باز open source ساخته شده است . لایت کوین از طریق رمزنگاری و فرایند اثبات کار که به ان استخراج می گویند حفظ می گردد و ماینرها و استخراج کنندگان می توانند با قرار دادن سیستم های خود در شبکه لایت کوین و قدرت پردازش اطلاعات به امنیت و گسترش شبکه لایت کوین و تراکنش های ان کمک کنند و در مقابل ان پاداش دریافت کنند .

تفاوت لایت کوین با بیت کوین در تعداد کوین های ان هست . بیت کوین ۲۱ میلیون کوین و لایت کوین ۸۴ میلیون کوین دارد و سرعت تراکنش های ان چهار برابر بیت کوین است . بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند اما لایت کوین از الگوریتمی به نام Scrypt بهره می برد . سرعت استخراج بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک سکه می باشد ولی لایت کوین هر ۲٫۵ دقیقه یک سکه استخراج می کند که همین امر سبب تفاوت سرعت عمل بین آن ها می شود که ناشی از تفاوت الگوریتم های آن هاست .

با نگاهی به لوگوی لایت کوین این فلسفه تداعی می شود که بیت کوین نقش طلا (gold) را دارد و لایت کوین نقش نقره (silver) را در کریپتو کارنسی ایفا می کند.