پترو جایگزین بولیوار

پترو جایگزین دلار

پترو جایگزینی برای بولیوار

در حال حاضر ونزوئلا در یک بحران اقتصادی و مالی به سر می برد . بحرانی که در زمان ریاست جمهوری قبلی این کشور یعنی چاوز به وجود آمد و روز به روز بر شدت آن افزوده شد و شیب نمودار تورم کماکان در حال افزایش است . تورمی که زمانی صد در صد و دویست درصد بود اکنون به صدها هزار درصد در نمودار نقطه به نقطه می رسد . اکنون که نیکلاس مادورو بر مسند ریاست جمهوری این کشور تکیه زده است و موج نارضایتی ها را با سرکوب پاسخ داده ناچار و درمانده در کنترل اقتصاد مانده است . گاهی صحبت هایی از گوشه و کنار می شنویم که در ونزوئلا پول ها را با کامیون جابه جا می کنند . قحطی فراگیر شده و مردم برای تهیه ی مایحتاج خود از مرز عبور کرده و در کشورهای همسایه به تهیه ی مایحتاج خود می پردازند .

این اقتصاد نابسامان از عواقب ماشین چاپ پول می باشد . چاپ پول قدرتی که در اختیار دولت و بانک مرکزی می باشد و همیشه برای جران کسری هایشان به آن متوسل می شوند . در کوتاه مدت ممکن است مشکلات را موقتی رفع کند اما اثرات بلند مدت و تخریبی خواهد گذاشت که جبران آن به این آسانی نیست . تورم های افسار گسیخته و به طبع برای جبران آن و کنترل جریان نقدینگی باز متوسل شدن به سیستم بانکی و افزایش نرخ سود سپرده و ایجاد تعهد برای نظام بانکی و باز هم خلق پول و نقدینگی ….. یک چرخه معیوب که اگر فکر اساسی برای آن نشود هر روز مشکلات بیشتری را فراهم می آورد .

مطالب مرتبط

استخراج بیت کوین

معدن بیت کوین

فین تک

ونزوئلا نیز در باتلاقی فرو رفته که بیرون آمدن از آن کار ساده ای نیست . اما اخیرا با مطرح شدن ارز دیجیتال و فراگیر شدن آن مسولین این کشور به این فکر افتاده اند که شاید بتوانند یک راه برون رفت از این معرکه برای خود ایجاد کنند و یک ارز دیجیتال مختص به خود را ایجاد کنند …. اما این هم چیزی جز خلق نقدینگی جدید نخواهد بود .

بر اساس تصمیم دولت این کشور ارز دیجیتال پترو ب پشتوانه نفت ایجاد گردید . نکته جالب این که مجلس ملی ونزوئلا این طرح را تایید نکرده است . در اساسنامه و وایت پیپر این ارز دیجیتال تمهیدات و تخفیفاتی برای استفاده کنندگان از آن اندیشیده شده است تا بتواند مخاطبان خود را جذب کند . حتی برای کشورهایی که این ارز را بپذیرند تخفیفاتی در نظر گرفته شده است . اما این اعتبار جهانی هست که می تواند به دارایی ها و نظرات یک کشور اعتبار ببخشد . ونزوئلا تحت تحریم های شدیدی از سوی جامعه بین المللی قرار دارد و یکی از موجبات سقوط ارزش پول ملی آن یعنی بولیوار همین امر می باشد .

تاکنون مادورو چندین بار برای جایگزین کردن پترو اقدام نموده است اما حتی مردم خود این کشور هم حاضر به استفاده از آن نیستند و رسما یک طرح شکست خورده می باشد . در ابتدای امر رییس جمهور این کشور فکر می کرد که براحتی می تواند این طرح را اجرایی کند و تصمیم به ایجاد پترو با پشتوانه ی طلا هم گرفته بود اما میدان کارزار و بی اعتباری ونزوئلا در دنیا تمام این طرح ها را به شکست کشانده است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.